Świętokrzyskie: w gminie Bieliny trwa szacowanie strat po sobotniej nawałnicy

Podtopione posesje, uszkodzone drogi i mosty, zniszczone uprawy – to skutki sobotniej nawałnicy w gminie Bieliny (Świętokrzyskie). „Powołałem specjalne zespoły, które zajmują się szacowaniem strat” – powiedział PAP wójt Sławomir Kopacz.

45 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu, które w sobotę nawiedziły region świętokrzyski.

„Większość zdarzeń miała miejsce w powiatach kieleckim i starachowickim, gdzie strażacy wypompowywali wodę z zalanych posesji i piwnic” – poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach st.asp. Piotr Naszydłowski.

Najwięcej szkód nawałnica wyrządziła w gminie Bieliny, gdzie podtopionych zostało kilkadziesiąt gospodarstw.

„Woda wdarła się również do budynków mieszkalnych. Uszkodzone są drogi, mosty, podmyte przepusty. Opady deszczu z gradem spowodowały również straty w uprawach, głównie truskawek i ziemniaków” – podkreślił Sławomir Kopacz.

Wójt gminy powołał specjalne komisje, które zajmują się szacowaniem strat.

„W terenie pracują zespoły, aby tam gdzie woda wyrządziła największe straty, spróbować je już oszacować. Będziemy podejmować działania, aby pomóc ludziom i udrożnić drogi w tych najbardziej niebezpiecznych miejscach”- dodał wójt. Poinformował, że o sytuacji w gminie powiadomione zostało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego.

„Będziemy się kontaktować ze służbami wojewody, w jaki sposób można będzie uruchomić rządową pomoc. Również ze strony gminy będziemy się starali na bieżąco reagować na to co się wydarzyło, aby jak najszybciej pomóc poszkodowanym” – zapewnił wójt Bielin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl