Podkarpackie: Stabilizuje się sytuacja na rzekach regionu 

W związku z ustaniem opadów deszczu stabilizuje się sytuacja na rzekach przepływających przez Podkarpacie. Poziom większości z nich opada; rośnie jedynie stan Wisłoki w okolicach Mielca i Wisłoka w Tryńczy. 

W samym Mielcu rzeka Wisłoka przekracza stan ostrzegawczy o prawie metr i nadal się podnosi. Podobna sytuacja jest na wodowskazach w Łabuziach i Pustkowie; w obu przypadkach rzeka przekracza stan ostrzegawczy o około 1,7 metra i systematycznie przybiera.

Zdaniem dyżurnego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie przybieranie wody w Wisłoce w dole jej biegu spowodowane jest przepływaniem fali wezbraniowej; w górnym biegu tej rzeki obserwowana jest bowiem tendencja malejąca.

Na większości wodowskazów Wisłoka płynie poniżej stanów alarmowych, przekraczając stany ostrzegawcze. W Krajowicach rzeka ta płynie około 20 cm poniżej stanu alarmowego i jej poziom systematycznie opada. W Żółkowie Wisłoka płynie o 13 cm powyżej stanu ostrzegawczego i też opada.

Wisłok na większości wodowskazów płynie poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie w Tryńczy jego poziom rośnie i przekroczył stan ostrzegawczy o kilka centymetrów.

Opadają natomiast wody w innych rzekach regionu, które jeszcze w sobotę przekraczały stany alarmowe: Jasiołka w Jaśle obecnie przekracza stan ostrzegawczy o 22 cm i opada. Również Ropa w Topolinach płynie około 70 cm powyżej ostrzegawczego i też jej poziom się obniża.

W związku z poprawieniem się sytuacji hydrologicznej zamieniono alarmy powodziowe w mieście Jaśle i kilku gminach powiatu jasielskiego: Skołyszynie, Dębowcu, Brzyskach i Kołaczycach oraz gminie Jasło na pogotowie przeciwpowodziowe. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje też w gminie Brzostek w pow. dębickim.

Odwołano natomiast pogotowia w pow. strzyżowskim oraz w Ustrzykach Dolnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl