Ks. abp H. Hoser dla „Naszego Dziennika” o tzw. aborcji: Prawo trzeba zmienić, bo jest ono normatywne

Prawo trzeba zmienić, bo jest ono normatywne; ukazuje, co jest dozwolone, a co zakazane – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. abp Henryk Hoser pytany o inicjatywę „Zatrzymaj aborcję”. Życie człowieka zawsze i wszędzie powinno być nietykalne – dodał.

„Trzeba sobie jednak uświadomić, że to nie prawo zmieni radykalnie sytuację. Bo prawo ma dość ograniczoną skuteczność. Zmienić się musi każdy człowiek. Każdy z nas musi odkryć świętość życia, każdy musi o to życie walczyć, każdy człowiek musi odmówić pokusie aborcji i niwelować wszystkie uwarunkowania aborcji, z wszystkim, co degraduje życie, także z eutanazją” – powiedział.

Dodał, że prawo nie zwalnia nikogo z obowiązku sumienia i walki o życie.

„Społeczeństwo składa się z osób i nie wolno myśleć, że ogólnym jednym Aktem wszystko da się załatwić” – podkreślił ordynariusz warszawsko-praski.

Ks. abp Henryk Hoser odniósł się także do roli polityków w sprawie zmiany prawa aborcyjnego. Jak powiedział, kładzie nacisk na postawę poszczególnych ludzi, „bez względu na to, co wymyślą politycy. Bo zbyt wielkich nadziei w politykach nie pokładam; zbyt często są koniunkturalni”.

Nasz Dziennik/PAP/RIRM

drukuj