fot. twitter.com/RycerzeKolumba

Rycerze Kolumba: ikona Maryi będzie pielgrzymowała w intencji prześladowanych chrześcijan

Ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan będzie pielgrzymowała po świecie w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie; peregrynacji będzie towarzyszył program modlitewny i charytatywny – powiedział PAP Tomasz Adamski z Rycerzy Kolumba.

We wtorek w Baltimore w stanie Maryland w USA rozpoczęły się trzydniowe obrady 136. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba. Wzięła w nich udział polska reprezentacja z delegatem stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem i kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce ks. abp. Wacławem Depo.

Jak powiedział Tomasz Adamski, obrady zakończyła Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan, po której melchicki ksiądz arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart poświęcił kilkadziesiąt kopii Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.

„Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Ilość kopii odpowiada ilości stanów, prowincji i krajów, w których działają Rycerze Kolumba na całym świecie. W oparciu o nią Zakon rozpocznie nowy program poświęcony chrześcijanom prześladowanym na Bliskim Wschodzie – ikona będzie peregrynowała we wszystkich tych krajach. Peregrynacji będzie towarzyszył duży program modlitewny połączony z akcjami charytatywnymi” – poinformował.

Wyjaśnił, że szczegóły programu wciąż są ustalane, jednak Rycerze Kolumba już teraz są zaangażowani w pomoc chrześcijanom prześladowanym za wiarę – organizują dystrybucję paczek żywnościowych, schronienie, zapewniają odzież i finansują funkcjonowanie placówek medycznych w Syrii i Iraku. W zeszłym roku podjęli się odbudowy irakijskiego miasta Karamles na Równinie Niniwy. Miasto – jak zaznaczył – zostało splądrowane i zniszczone przez wojska ISIS, a katolickie świątynie zostały zbezczeszczone.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie przesłanym w czwartek PAP Najwyższy Rycerz Carl Anderson, „chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są na skraju wyginięcia”.

„Nie możemy na to pozwolić. Od 2014 roku Rycerze przekazali ponad 20 mln dolarów na pomoc chrześcijanom i wyznawcom innych religii, nad którymi sprawują pieczę. Pieniądze te zapewniły prowiant, schronienie i odzież naszym bliźnim w Iraku i Syrii, którzy stracili wszystko” – dodał.

Pozdrowienia do Rycerzy przesłał też cytowany w komunikacie ks. abp Bashar Warda z diecezji Erbil w Iraku.

„Jest jasne, że bez wsparcia Rycerzy Kolumba chrześcijaństwo w Iraku mogłoby już całkowicie zniknąć” – ocenił duchowny.

Jak poinformował Adamski, podczas ostatniego dnia konwencji odbyła się gala, na której Rycerze Kolumba nagrodzili swoje najlepsze programy.

„Wyróżniona została polska rada im. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Grupa Rycerzy Kolumba z Radomia zorganizowała dwutygodniowy obóz ewangelizacyjny dla młodzieży z Ukrainy. Młodzież ta została przyjęta do domów radomskich Rycerzy na czas przebywania w Polsce. Według Rycerzy był to najlepszy program dla młodzieży zrealizowany przez Zakon na całym świecie” – zaznaczył.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą ponad 1,95 mln członków. W Polsce są obecni od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivneya.

PAP/RIRM

drukuj