Nowa propozycja dla medyków

Dalej nie ma porozumienia rządu z protestującymi medykami. Minister zdrowia zapowiedział spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Udział w nim wezmą związkowcy, pracodawcy i przedstawiciele resortu zdrowia.

Grupa medyków protestuje od dwóch miesięcy. Niektórzy składają wypowiedzenia, inni biorą zwolnienia lekarskie. Efektem tego są braki kadrowe. Medycy chcą wyższych pensji, wzrostu nakładów na służbę zdrowia i zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu.

– W zeszłym tygodniu położyliśmy na stole bardzo konkretną ofertę wzrostu wynagrodzeń od lipca 2022 roku. Wartość tej podwyżki (czy sumarycznie środków kwoty przeznaczonej na wynagrodzenia) wynosi w ujęciu półrocznym blisko 6 miliardów złotych – wskazał Adam Niedzielski.

Dotychczasowe rozmowy medyków z rządem zakończyły się bez porozumienia. Medycy odrzucili propozycje rządu. Zdaniem resortu zdrowia bez wytłumaczenia.

– To już jest kolejna sytuacja, w której namawiamy do rozmowy, w której zapraszamy do stołu, gdzie przedstawiamy bardzo merytoryczne i przemyślane propozycje, a to jest niestety kontestowane bez żadnej argumentacji – ocenił minister zdrowia.

Resort zdrowia jest zdeterminowany, by zawiązać porozumienie z protestującymi – zaznaczał minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Ciężar negocjacji przerzucamy do Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, czyli zespołu, który integruje pracodawców, związki zawodowe i tam będziemy chcieli (w tym tygodniu bądź następnym) podpisać porozumienie – powiedział Adam Niedzielski.

Trójstronne spotkanie pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami a rządem odbędzie się w ten piątek. Protestujący poinformowali, że czekają na oficjalne zaproszenie. Chcą, by na spotkaniu był obecny premier Mateusz Morawiecki. Do protestu medyków nie dołączyła NSZZ „Solidarność”.

TV Trwam News

drukuj