Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze pomagają starszym i schorowanym osobom, które wyszły ze szpitala

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze przyjmują pacjentów w podeszłym wieku, osoby schorowane, niewymagające hospitalizacji na dłuższy okres czasu. Oferują pacjentom dostęp do lekarza, opieki pielęgniarskiej, rehabilitacji, ale także zajęć integracyjnych. Jeden z takich zakładów, funkcjonujący w  Nowym Siole na Podkarpaciu, odwiedziła TV Trwam.

Na co dzień pomagają starszym i schorowanym osobom, które wyszły ze szpitala, ale nadal potrzebują ciągłej kontroli lekarskiej. Tej z kolei nie zaoferują im Domy Pomocy Społecznej. Mowa o Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych. Jedna z takich placówek znajduje się w Nowym Siole na Podkarpaciu.

– Aktualnie na leczeniu przebywa u nas 116 pacjentów. Są to pacjenci zdiagnozowani, przeleczeni z ostrej fazy choroby. Kontynuacja leczenia ma miejsce tutaj, w naszych zakładach – mówił dyrektor Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Nowym Siole, Zbigniew Kowal.

Pacjenci objęci się całodobową opieką. Medycy stale monitorują ich stan zdrowia. W takich zakładach zatrudnieni są rehabilitanci, którzy ułatwiają pacjentom powrót do pełnego zdrowia. Pacjenci mają dostęp także do opieki dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, a także duszpasterza. Ważną rolę odgrywają terapie zajęciowe – zaznaczył dyrektor placówki w Nowym Siole, Zbigniew Kowal.

– Staramy się stworzyć im warunki prawie domowe, zastępujemy im najbliższych, stosunki między personelem a pacjentami są bardzo zażyłe – wskazał.

Zakłady Opiekuńczo Lecznicze mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci płacą jedynie za zakwaterowanie i wyżywienie. Do takich ośrodków leczniczych przyjmowane są tylko te osoby, które nie wymagają hospitalizacji.

TV Trwam News

drukuj