fot. PAP/Marcin Bielecki

Ponad trzy miliony seniorów korzysta z programu Leki 75 +

Już ponad trzy miliony seniorów korzysta z rządowego programu Leki 75 +. Dla seniorów jest to ważna pomoc, dzięki której w domowym budżecie zostaje im więcej pieniędzy na inne, codzienne wydatki.

Pani Teresa Stańczyk leki musi przyjmować codziennie.

– Mam kilka schorzeń takich długotrwałych już: astmę oskrzelową, nadciśnienie i choroby serca – wskazuje Teresa Stańczyk.

Miesięcznie w aptece zostawiała ponad 300 zł.

– To jest bardzo dużo, bo 20 lat temu przeszłam na emeryturę i jest to naprawdę niska emerytura – podkreśla.

Z myślą właśnie o seniorach rząd w 2016 roku stworzył program Leki 75 +.  Jest on przeznaczony dla osób po 75. roku życia.

– Są to produkty, które seniorzy otrzymują w aptekach bezpłatnie – mówi Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Lubelskiej Izby Aptekarskiej.

W tym momencie program obejmuje ponad 2 tys. produktów leczniczych i ponad 150 substancji czynnych.

– Przede wszystkim są to leki na ciśnienie, leki krążeniowe, nasercowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, a więc bardzo kluczowe grupy produktów, które tym osobom są na co dzień potrzebne – zaznacza Tomasz Barszcz.

Ich lista jest sukcesywnie wydłużana. Wszystko po to, by nie dochodziło do sytuacji, kiedy osoba starsza rezygnuje z jakiegoś leku przez ograniczenia finansowe.

– Cieszę się bardzo, że są teraz wprowadzone te leki na 75 + – mówi Teresa Stańczyk.

Dzięki temu w domowym budżecie na inne wydatki zostaje Pani Teresie ponad 100 zł. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, z rządowego programu lekowego korzysta już ponad trzy miliony seniorów.

 

TV Trwam News

drukuj