Czternasta emerytura wkrótce trafi do seniorów

W najbliższych dniach do seniorów trafi czternasta emerytura. Wyniesie ona 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali będą mieli pomniejszone świadczenie zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Wcześniej emeryci otrzymali trzynastą emeryturę. Teraz trafi do nich tzw. „czternastka”. Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej wizyty w Domu Seniora w Błoniach przypomniał, że wkrótce większość seniorów nie będzie płacić podatku od otrzymywanego świadczenia.

– Wiemy, jak ciężko jest wiązać koniec z końcem osobom mającym niewysokie emerytury. Dlatego prócz tzw. „trzynastki” i „czternastki” wprowadzimy zmianę w systemie podatkowym. Zakłada ona wielką obniżkę podatków dla emerytów i będzie to dotyczyło blisko 70 proc. osób. Emerytura do 2500 zł brutto będzie bez podatku – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Emerytura bez podatku jest elementem Polskiego Ładu. Ustawy podatkowe składające się na program są obecnie procedowane w parlamencie. Niewykluczone, że politycy zakończą prace nad przepisami w tym tygodniu.

RIRM

drukuj