fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Zadania NFZ na 2016 rok

W 2016 roku Ministerstwo Zdrowia stoi przed wieloma ważnymi zadaniami.  Wśród nich poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia wymienia, m.in. darmowe leki dla osób po 75. roku życia.

Polityk wskazał na potrzebę opracowania mapy potrzeb zdrowotnych dla placówek medycznych.

Wyzwaniem dla resortu jest także uregulowanie kwestii płacowych oraz kształcenia pielęgniarek i położnych czy innych zawodów medycznych.

– To rok ciężkiej pracy, przygotowań dużej reformy, która będzie związana z finansowaniem ochrony zdrowia, czyli z likwidacją NFZ. Nie można zrobić tego szybko, jednorazowo. Prace zapewne w dużym stopniu będą toczyły się wokół tej sprawy. Jeśli chodzi o kwestię powstrzymania komercjalizacji w ochronie zdrowia czy sprawy związane z tym, aby państwowe ratownictwo medyczne było całkowicie państwowe – żeby nie było podziałów i rozdrobnienia, że pewna część tego sektora jest państwowa, a inna zalicza się do prywatnej – powiedział poseł Tomasz Latos.

Rząd PO-PSL po ośmiu latach rządów zostawił służbę zdrowia w bardzo złym stanie. Skomercjalizował i postawił zysk nad dobrem pacjenta – wskazał polityk. Dodał, że rząd PiS chce, by to pacjent był w centrum systemu, a jakość powinna być głównym kryterium przyglądania się poszczególnym placówkom ochrony zdrowia.

RIRM

drukuj