fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Komisja zdrowia pozytywnie o projekcie zmiany planu finansowego NFZ

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2019 rok.

„Zmiana jest znacząca, wynika głównie z tego, że tworząc plan finansowy w roku 2018, mieliśmy inne informacje dotyczące sytuacji w gospodarce, inne dane dotyczące wynagrodzeń i inne wskaźniki makroekonomiczne. Po zastosowaniu aktualnych wskaźników przewidujemy wzrost przychodów ze składki ubezpieczeniowej o ponad 4 mld zł” – mówił na posiedzeniu komisji prezes Funduszu Andrzej Jacyna.

Wskazał, że zmiana jest efektem „stanu gospodarki, który jest bardzo dobry, wzrostu wynagrodzeń, jak również decyzji dotyczącej jednorazowej, trzynastej wypłaty emerytur”.

Środki – jak podaje Fundusz – zostaną przeznaczone m.in. na świadczenia udzielane przez ratowników medycznych; świadczenia z zakresy podstawowej opieki zdrowotnej; świadczenia udzielane w związku z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne w ramach całkowitego budżetu na refundację. Podział środków dotyczyć będzie też m.in. projektowanej, poczynając od 1 lipca 2019 r., zmiany wyceny świadczeń opieki zdrowotnej.

PAP/RIRM

drukuj