Sejm za dalszymi pracami nad nowelą o komisji weryfikacyjnej

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu PiS nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, o co wnioskowała PO i N. Projekt trafi teraz do komisji; przewiduje on m.in. możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji odbyło się w środę późnym wieczorem. Wnioski o odrzucenie złożyli wtedy posłowie PO i Nowoczesnej.

Dziś Sejm nie zgodził się na przyjęcie tych wniosków. Za odrzuceniem projektu było 157 posłów, przeciw było 284, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki odpierał zarzuty opozycji pod adresem komisji.

„Jesteście w amoku, dlatego próbujecie odrzucić ten projekt ustawy o komisji weryfikacyjnej. Widzicie, że za naszych rządów złapaliśmy reprywatyzacyjną hydrę za łeb, za waszych rządów mafia reprywatyzacyjna lądowała na warszawskich salonach, za naszych rządów ląduje w aresztach i zakładach karnych” – powiedział Patryk Jaki.

Robert Kropiwnicki (PO) powiedział, że po pół roku działalności komisji, żadna jej decyzja nie jest prawomocna, wszystkie są zaskarżone.

„Po pół roku nie ma żadnych wymiernych efektów, komisja niby oddała, to, co było miejskie, a tak naprawdę mieszkańcy nie odzyskali żadnej kamienicy, żadnego odszkodowania nie wypłacono, to jest jeden wieli >>pic<<„ – stwierdził Robert Kropiwnicki.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl