PO chce ustanowić 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa

PO złożyło w Sejmie projekt ustawy ustanawiający 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa.

Jednocześnie w myśl projektu miałoby zostać zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, które przypada 9 maja.

W okresie PRL-u tego dnia, oprócz składania kwiatów i palenia zniczy, odbywały się też apele w szkołach, podczas których szczególnie podkreślano sojusz z ZSRR.

PiS ma jednak wątpliwości  czy to święto w ogóle powinno istnieć – mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Ponieważ z polskiego punktu widzenia tak naprawdę zakończenie wojny oznaczało raczej zamianę niemieckiej okupacji na rosyjską. Stąd za wiele do świętowania nie mamy. Oczywiście mogą odbywać się jakieś uroczystości wspominkowe czy rocznicowe. Tak jak inne wydarzenia historyczne mają jakieś odzwierciedlenie w historii poszczególnych narodów, to my świętować za bardzo nie mamy czego – powiedział poseł Dariusz Piontkowski.

Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem Krajowej Rady Narodowej, który podpisał Bolesław Bierut.

Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl