Komisje chcą sejmowej uchwały ws. zbrodni ISIS przeciw mniejszościom religijnym

Z inicjatywą uchwały Sejmu w sprawie „potępienia systematycznego, masowego mordowania mniejszości religijnych przez tzw. ISIS/Daesh” wystąpiły we wtorek połączone komisje Spraw Zagranicznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Wniosek o podjęcie inicjatywy został przyjęty przez aklamację. Przedstawicielem wnioskodawców w dalszych pracach nad projektem będzie przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz.

Wiceszefowa komisji sprawiedliwości Małgorzata Wassermann poinformowała, że z prośbą o rozważenia podjęcia tej inicjatywy zgłosił się do komisji marszałek Sejmu Marek Kuchciński po tym, jak zwrócił się do niego w tej sprawie specjalny wysłannik Komisji Europejskiej ds. promowania wolności religii lub przekonań poza UE Jan Figel. Dodała, że w lutym rezolucję potępiającą mordy dokonywane przez ISIS przyjął Parlament Europejski.

Projekt uchwały zaproponowany przez komisje opiera się na podobnych dokumentach wypracowanych wcześniej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i PE. Sejm Przewiduje m.in. potępienie „agresywnej ekstremistycznej ideologii” tzw. Państwa Islamskiego, systematycznych i powszechnych ataków przeciwko ludności cywilnej, naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym te popełniane na tle religijnym lub etnicznym, oraz niszczenie dziedzictwa kulturowego.

Zgodnie z przedstawioną propozycją Sejm ma też przyłączyć się do stanowiska przyjętego wcześniej przez PE, wzywając do poszanowania praw „wszystkich mniejszości religijnych i etnicznych zamieszkujących w Iraku i w Syrii” – m.in. prawa do dalszego przebywania na terenach zwyczajowo zamieszkałych przez nich w przeszłości oraz do pełnego i swobodnego praktykowania swoich religii.

W projekcie wyrażono zaniepokojenie „drastycznym zmniejszeniem” wspólnot chrześcijańskich z terenów Bliskiego Wschodu oraz potępienie „wszelkie takie interpretacje przesłania islamu, które torują drogę do brutalnej, okrutnej, totalitarnej, opresyjnej i ekspansywnej ideologii legitymizującej eksterminację Chrześcijan i innych mniejszości”. Uchwała ma zawierać apel m.in. do „liderów muzułmańskich na całym świecie”, wzywający do „pełnego potępienia okrucieństw popełnianych przez tzw. ISIS/ Daesh wobec Chrześcijan, Jazydów i innych rdzennych mniejszości religijnych”.

PAP/RIRM

drukuj