W. Bańka: budowanie sportu u podstaw jednym z priorytetów

Budowanie sportu u podstaw jest jednym z priorytetów tego rządu – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka na konferencji podsumowującej rok działania gabinetu premier Beaty Szydło.

Jako przykład wspierania sportu Bańka podał program „Klub”, dzięki któremu do ok. 2000 małych i średnich klubów trafiło ponad 24 mln złotych.

„Budowanie sportu u podstaw, to jeden z naszych priorytetów, dlatego uruchomiłem program bezpośredniego wsparcia dla małych i średnich klubów. To przełomowy projekt, z którego skorzystało najwięcej beneficjentów w historii Ministerstwa Sportu i Turystyki. To właśnie w takich miejscach rozpoczyna się przygoda ze sportem wielu przyszłych mistrzów. To tam pracują prawdziwi pasjonaci i trenerzy” – podkreślił.

Innym działaniem w kierunku zwiększania masowości jest przywrócenie działalności Szkolnych Klubów Sportowych. Jak zapewnił Bańka, SKS będą od nowego roku obecne w każdej z 2500 gmin.

„Od nowego roku wprowadzamy dobrą, sprawdzoną formułę zajęć pozalekcyjnych. Zajęć, za które wynagrodzenie otrzymywać będą nauczyciele wychowania fizycznego. Na program przeznaczamy 40 milionów złotych. Programem zostanie objętych ponad 350 tysięcy dzieci i młodzieży” – dodał.

Zwrócił też uwagę na wspieranie sportowców wyczynowych m.in. w postaci najszybszego w historii przekazania środków na przygotowania do najważniejszych startów, w tym igrzysk, oraz podwyższenie nagród państwowych dla medalistów olimpijskich i paraolimpijskich.

Poinformował też, że gotowa jest nowelizacja ustawy o sporcie, która m.in. zwiększy nadzór resortu nad związkami sportowymi.

Ma zostać wprowadzony także zakaz zasiadania w zarządzie związku osób, które posiadają akcje lub udziały w spółkach realizujących zadania na rzecz danej federacji.

Witold Bańka zapowiedział również powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej.

„Polski sport powinien być czysty w wielu wymiarach, tym moralnym, zarządczym, ale i stricte sportowym. Gotowa jest ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie. Dzięki niej powołujemy Polską Agencję Antydopingową, która zastąpi dwie funkcjonujące do tej pory instytucje, biuro i komisję. Wzmacniamy instytucjonalną walkę z dopingiem w Polsce. Zwiększamy liczbę kontroli. Nasze działania są w pełni popierane przez Światową Agencję Antydopingową, z którą mamy bardzo dobrą współpracę” – podkreślił Bańka.

Jego zdaniem ważnym elementem rozwoju sportu jest także odpowiednia infrastruktura do jego uprawiania. Minister wyliczył, że w ciągu ostatniego roku ze środków budżetowych dofinansowanych zostało ponad 700 inwestycji sportowych, a na ten cel przeznaczono 420 mln złotych.

„Z programów, które dofinansowujemy w ramach sportu masowego skorzystało w tym roku ponad 4,5 mln Polaków. Zwiększyliśmy budżet dla dzieci na naukę pływania w klasach I-III, dzięki czemu ponad 100 tysięcy dzieci uczyło się pływać” – zaznaczył.

Bańka pochwalił się także wynikami z branży turystycznej. Podkreślił, że Polska przeżywa prawdziwy boom w tej dziedzinie.

Na koniec swojego przemówienia minister sportu zaznaczył, że w poniedziałek została podpisana w sądzie ugoda w sprawie sporu związanego z budową Stadionu Narodowego w Warszawie.

„Przez ostatni rok intensywnie pracowaliśmy wraz z Prokuratorią Generalną Skarbu Państwa nad rozwiązaniem najtrudniejszego i największego sporu prawnego, który odziedziczyliśmy po koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL-u, związanego z budową Stadionu Narodowego. Podpisana została w sądzie ugoda, dzięki której koszt budowy stadionu w końcu przestaje rosnąć. A w budżecie państwa zostaje pół miliarda złotych. Wykonawcy i podwykonawcy otrzymali należne wynagrodzenie we wszystkich udokumentowanych przypadkach. Naprawiliśmy błędy naszych poprzedników” – podkreślił minister sportu.

PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj