fot. PAP/EPA

„Die Welt”: „Nocne wilki” nie dostaną zgody na przejazd przez Berlin

Rosyjska grupa motocyklowa „Nocne wilki” nie dostanie zgody na przejazd przez Berlin na cmentarz żołnierzy radzieckich w Treptower Park – podał w czwartek niemiecki dziennik „Die Welt”, powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela władz bezpieczeństwa. 

Jak pisze „Die Welt”, rosyjski klub motocyklowy nie złożył dotąd wniosku o pozwolenie na „rajd gwiaździsty” w Berlinie. Jeśli taki wniosek zostanie w najbliższych dniach złożony, organizatorzy otrzymają „w szybkim trybie” odmowę – pisze „Die Welt” powołując się na źródło.

Rzecznik berlińskiego MSW powiedział PAP, że pozwolenia na imprezy związane z koniecznością zmiany ruchu i nadzoru ze strony władz wydaje ministerstwo rozwoju miasta, a nie policja. Właściwy resort zapowiedział wydanie informacji w tej sprawie.

Jak pisze „Die Welt”, spontanicznie zorganizowany przejazd „Nocnych wilków” zmusiłby berlińską policję do interwencji. „Ci ludzie definitywnie nie przejadą przez Berlin jako konwój, żeby zrobić wrażenie” – powiedziała osoba znająca sprawę.

Według „Die Welt” niemieckie władze rozmawiają ze stroną polską o tym, czy powinno się pozwolić rosyjskim motocyklistom na przekroczenie niemieckiej granicy.

Członkowie organizacji pod koniec kwietnia chcą przejechać trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Motocykliści zapowiadają, że przejadą z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau do Berlina.

PAP/RIRM

drukuj