fot. PAP/EPA

Francja: E. Macron spotka się dziś z W. Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się dziś z przywódcą Rosji. Władimir Putin przybędzie do Francji. Prezydenci będą rozmawiać m.in. o współpracy dwustronnej czy aktualnych kryzysach światowych. Chodzi o wojnę w Syrii i obecną sytuację na Ukrainie.

Dr Piotr Gawryszczak, politolog, spodziewa się, że w agendzie rozmów nie zabraknie też kwestii traktatu INF oraz sprawy Iranu. Ekspert patrzy na spotkanie prezydentów przez pryzmat trwającego od lat konfliktu na linii USA – Rosja.

– Emmanuel Macron wyraża bardzo negatywne zdanie na temat prezydenta Stanów Zjednoczonych. W związku z tym przy tym konflikcie Stany Zjednoczone-Rosja, który trwa już od wielu lat, to jest takie pokazanie, że Europa nie do końca zgadza się z działalnością Stanów Zjednoczonych i w tym kontekście zapewne obaj politycy będą rozmawiali o traktacie INF, czyli tym traktacie, który zakładał likwidację rakiet balistycznych średniego i pośredniego zasięgu. Na pewno zostanie poruszona kwestia Iranu, ponieważ – jak wiadomo – Rosja cały czas przejawia wielkie zainteresowanie obszarem tej części świata – mówi dr Piotr Gawryszczak. 

Pałac Elizejski zastrzega, że jest otwarty na dialog, ale nie na ustępstwa wobec Moskwy.

Warto też zauważyć, że do spotkania Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem dojdzie na kilka dni przed szczytem G7, czyli grupy najbardziej rozwiniętych państw świata. Rosja została usunięta z tej grupy po aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 roku.

 RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl