Min. M. Woś: Polski rząd nieustannie podkreśla wartość i zasadność pomocy na miejscu

W 2012 r. pomocy humanitarnej potrzebowało ok. 62 mln ludzi na świecie. W 2019 r. ta liczba wzrosła do 132 mln – powiedział PAP minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś. Dodał, że polski rząd nieustannie podkreśla wartość i zasadność pomocy na miejscu.

W poniedziałek 19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 r., aby zwrócić uwagę na potrzeby ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi na świecie.

Michał Woś podkreślił w rozmowie z PAP, że „w 2012 r. pomocy humanitarnej potrzebowało ok. 62 milionów ludzi na świecie”, a w 2019, jak podał, liczba ta wzrosła do 132 milionów w 42 krajach.

„Polski rząd nieustannie podkreśla wartość i zasadność pomocy na miejscu jako działania będącego wyrazem poszanowania kultury, religii i pochodzenia tych osób, które pomocy oczekują” – powiedział minister. Zaznaczył również, że pomoc, jaką niesie Polska, jest różnorodna.

Wskazał, że „przy udziale organizacji pozarządowych oraz dzięki środkom finansowym z rezerwy ogólnej budżetu państwa, przekazywanym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, realizujemy projekty humanitarne o różnym charakterze”. Wśród form pomocy wymienił m.in. pomoc interwencyjną, pomoc ratującą życie głodujących, pomoc wspierającą uchodźców w obozach, pomoc medyczną – przywracającą obywateli do funkcjonowania w swojej społeczności, a także pomoc terapeutyczną pozwalającą przetrwać traumę wojny.

Michał Woś przypomniał również, że w ubiegłym roku na oficjalną pomoc rozwojową, w tym pomoc humanitarną, Polska przeznaczyła ok. 2,8 mld zł, a w 2019 r. szacuje się, że kwota ta przekroczy 3 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl