fot. PAP/Stach Leszczyński

M. Woś: Nie dzik jest problemem, tylko ASF

Populacja dzika w obecnych warunkach w Polsce nie jest zagrożona – podkreślił w czwartek minister Michał Woś, powołany na stanowisko szefa resortu środowiska. Nie dzik jest problemem, problemem jest ASF; jestem za tym, żeby zwalczyć tę chorobę – powiedział.

Michał Woś w radiowej Jedynce pytany był o kwestię afrykańskiego pomoru świń (ASF). Przypomniał, że Sejm w drugiej połowie grudnia ub.r. uchwalił specustawę ws. zwalczania tej choroby. Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Zdaniem Wosia na problem choroby trzeba spojrzeć szeroko. Podkreślił, że jednoznaczne uporządkowanie tego tematu jest konieczne, aby ogniska choroby się nie rozprzestrzeniały. Dodał, że populacja dzików już została „troszeczkę ograniczona”. Wskazał przy tym, że dzik w obecnych warunkach – łatwym dostępie do wyżywienia i zmieniającym się klimacie – nie jest zagrożony.

„Nie dzik jest problemem, problemem jest choroba. Jestem za tym, żeby zwalczyć chorobę” – powiedział minister.

Michał Woś zaznaczył, że wiele państw europejskich poradziło sobie z ASF. Odniósł się m.in. do działań Niemiec, w tym decyzji o postawieniu płotu wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej w celu zapobieżenia przedostania się chorych dzików z Polski do Niemiec.

Według ministra, gdyby w Polsce taki płot postawiono ok. 2013-2014 roku na granicy z Białorusią, problem ASF „być może byłby mniejszy”.

Projekt ustawy dot. zwalczania ASF 17 grudnia ub.r. złożyli w Sejmie posłowie PiS. Kilka dni wcześniej o zamiarze wprowadzeniu takich rozwiązań mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, tłumacząc, że najszybciej przepisy wejdą w życie „drogą poselską”.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski. Jak podał Główny Lekarz Weterynarii, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono: 48 przypadków w województwie lubuskim; dwa przypadki w województwie dolnośląskim; trzy przypadki w województwie wielkopolskim. Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 88 sztuk padłych dzików.

Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w województwach: wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Podczas trzeciego czytania Sejm zmienił ten termin z 7-dniowego. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie, który ma się nią zająć na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 15-17 stycznia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl