fot. twitter/Rycerze Kolumba

Ks. abp M. Jędraszewski przyjął Radę Dyrektorów Rycerzy Kolumba

Najwyższy Rycerz Carl Anderson wraz z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba został przyjęty w piątek na audiencji przez metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego – poinformował PAP Tomasz Adamski ze wspólnoty Rycerzy Kolumba.

„Wspominam dziś Jana Pawła II nie tylko dlatego, że zbliżamy się do 40. rocznicy jego wyboru. Czynię to także dlatego, że wiem, iż to właśnie święty papież Polak zachęcił was do działalności w Polsce” – powiedział arcybiskup Jędraszewski. „Bardzo cenię wasze ideały, charytatywną działalność, braterstwo, jedność i kultywowanie patriotycznej postawy” – dodał podczas nagrodzonego brawami przemówienia.

Najwyższy Rycerz Carl Anderson podkreślił podczas spotkania, że „Jan Paweł II wiele znaczył dla krajów, w których działamy. Dla Stanów Zjednoczonych, Kanady, Filipin, oczywiście również dla Polski”. Dodał, że od 12 lat trwa nasza praca w Polsce, ale „jest to praca, która szczodrze wynagradza nas samych”.

„Kiedy Jan Paweł II przemawiał w 1995 roku w ONZ, mówił o prawie narodu do zachowania duchowej suwerenności. Było to wyzwaniem dla Polski przez wieki i pozostaje to wyzwaniem również dzisiaj” – powiedział Carl Anderson, odnosząc się do słów księdza arcybiskupa mówiącego o trudnościach, jakie w XXI wieku przeżywa Kościół w Polsce.

Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba przybyła do Polski z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ks. abp Jędraszewski otrzymał od przedstawicieli Rycerzy prezenty, które podkreślają rocznicowy charakter ich tegorocznej pielgrzymki – figurę Jana Pawła II oraz okolicznościowy brązowy medal stworzony na pamiątkę obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Po spotkaniu – jak poinformował Adamski – Najwyższy Rycerz udał się na prywatne spotkanie z księdzem arcybiskupem Jędraszewskim, podczas którego rozmawiano o dziedzictwie Jana Pawła II i działalności Rycerzy w Polsce i na świecie. Metropolita krakowski wyraził głęboką wdzięczność za troskę o ubogich i potrzebujących, która charakteryzuje działania Rycerzy.

„Dzięki naszym relacjom z Janem Pawłem II czujemy się zobligowani działać w Polsce i czynić to w odpowiedni dla Polski sposób, żeby pokazać ludziom drogę, a także pomysł na to, jak skutecznie posługiwać na gruncie charytatywnym” – skomentował zaangażowanie w Polsce Najwyższy Rycerz Carl Anderson.

Spotkanie z metropolitą krakowskim było ostatnim punktem tygodniowej pielgrzymki, którą Carl Anderson razem z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba odbył w naszym kraju. W ramach wydarzenia Dyrektorzy wraz ze swoimi rodzinami odwiedzili najważniejsze miejsca na niepodległościowej i religijnej mapie Polski w Warszawie, Częstochowie i Krakowie.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 12 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 110 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a.

PAP/RIRM

drukuj