fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Akademickie Kluby Obywatelskie solidaryzują się z ks. abp. M. Jędraszewskim

Wyrażamy głęboki niepokój płynący z faktu, że w miejsce debaty czy polemiki w stosunku do poglądów i osoby ks. abp. Marka Jędraszewskiego pojawiają się różne formy ostracyzmu, nie stroniące od inwektyw i wulgaryzmów. Nie możemy się na to zgodzić – napisali przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Oświadczenie „W sprawie ideologizacji i totalizacji debaty publicznej i akademickiej” zostało opublikowane na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej. Podpisali je przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich z Poznania, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Katowic, Lublina, Torunia i Olsztyna.

Jak napisali, z niepokojem „obserwują kolejne wydarzenia związane z ideologizacją debaty publicznej i akademickiej w Polsce”. Za elementy tej ideologizacji uznali: roszczenie totalności dla własnej metody poznania i zakładanie, że jest ona jedynie słuszną oraz brak zgodności z doświadczeniem.

„W naukach o człowieku zamiast dążenia do całościowej antropologii, pojawia się jakaś jej aspektowość – rasy, klasy, seksualności, biologizmu. Wyrazem takiej postawy są szerzące się dzisiaj i narzucane w sposób bezwzględny poglądy ideologii gender czy ekologizmu, zwłaszcza w postaci tzw. +ekologii głębokiej+” – czytamy w oświadczeniu.

„W obliczu takiej ideologicznej inwazji obowiązkiem człowieka nauki, człowieka myślącego i zatroskanego o prawdę jest kategoryczny sprzeciw wobec ideologizacji myśli. Dzisiaj konkretnie dotyczy to sprzeciwu wobec dyktatury gender czy też dyktatury ekologizmu” – napisali przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich. Podkreślili, że „z wielkim uznaniem i wdzięcznością” przyjmują wypowiedzi ks. abp. Marka Jędraszewskiego jako „obronę racjonalności myślenia i działania, a przez to godności człowieka”.

„Jednocześnie wyrażamy głęboki niepokój płynący z faktu, że w miejsce debaty czy polemiki pojawiają się w stosunku do jego poglądów i osoby różne formy ostracyzmu, nie stroniące od inwektyw i wulgaryzmów. Nie możemy się zgodzić na to, zarówno ze względu na szacunek wobec Księdza Arcybiskupa i Profesora, ale także ze względu na szacunek dla naszego własnego środowiska akademickiego. Przekazując Księdzu Arcybiskupowi słowa solidarności, zwracamy się do jego oponentów z apelem o uszanowanie rygorów racjonalnej debaty” – zaapelowali w oświadczeniu.

List z wyrazami poparcia dla ks. abp Jędraszewskiego skierował wcześniej ks. kard. Zenon Grocholewski [zobacz] oraz piętnastu biskupów obecnych na spotkaniu świątecznym w Rzeszowie [zobacz].

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl