fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Kraków: Radni przeciw wykluczeniu ks. abp. M. Jędraszewskiego z kapituły medalu „Cracoviae Merenti”

Krakowscy radni odrzucili w środę projekt uchwały, która miała wykluczyć metropolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego z kapituły przyznającej medal „Cracoviae Merenti”. Projekt złożył przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec z Platformy Obywatelskiej.

Za przyjęciem projektu zagłosowało 16 radnych, przeciw było 24. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Medal „Cracoviae Merenti” jest przyznawany za szczególne zasługi dla Krakowa. W kapitule Medalu zasiadają prezydent miasta, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i metropolita krakowski.

Dominik Jaśkowiec chciał, by zamiast metropolity w kapitule zasiadł powoływany przez Radę Miasta przedstawiciel środowisk kultury i sztuki. Jaśkowiec argumentował podczas środowej sesji rady miasta, że jego propozycja jest konsekwencją złożonych wcześniej przez niego deklaracji oraz licznych interwencji mieszkańców miasta.

Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Michał Drewnicki poinformował, że cały jego klub jest przeciwko projektowi uchwały.

„Przewodniczący Jaśkowiec pięknie mówi o poszanowaniu poglądów, różnych opinii, a ta uchwała chce rugować osoby o poglądach odmiennych, niż ma przewodniczący Jaśkowiec” – zaznaczył.

Według Drewnickiego jest to kolejne polityczne działanie Jaśkowca, któremu wcześniej nie podobały się poglądy ojca Agnieszki Radwańskiej, przez co nie otrzymała ona honorowego obywatelstwa miasta.

„To kolejny taki przypadek, że jeżeli jest osoba, z którą nie zgadza się pan przewodniczący, będzie ona rugowana. Dlatego my jako klub PiS nie zgadzamy się z tym stanowiskiem – każdy ma prawo do swoich poglądów” – mówił Drewnicki.

Jak dodał, „tym projektem funkcja przewodniczącego została upokorzona”.

Negatywną opinię wobec projektu Jaśkowca wyraził też prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Uważam, że jest to działanie polityczne. Ja rozumiem, że się można nie zgadzać z niektórymi wypowiedziami księdza arcybiskupa, ale nie jest to powód, żeby go usuwać z kapituły najwyższego odznaczenia krakowskiego” – powiedział prezydent w Radiu Kraków.

Majchrowski zauważył, że jest to kwestia stanowiska, a nie konkretnej osoby i przypomniał, iż w skład kapituły pod przewodnictwem prezydenta miasta wchodzi także metropolita krakowski i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PAP

drukuj