fot. diecezja.pl

Ks. abp M. Jędraszewski: Przenajświętsza Pani, daj siłę ducha, abyśmy umieli opierać się przejawom nienawiści i agresji, które ostatnio tak bardzo rozlały się na ulicach polskich miast

Przenajświętsza Pani, chroń nas w czasie pandemii przed wszystkimi chorobami. Daj siłę ducha, abyśmy umieli opierać się przejawom nienawiści i agresji, które ostatnio tak bardzo rozlały się na ulicach polskich miast. Obdarz polskie matki darem wielkiej miłości do dzieci, które noszą pod swymi sercami. Daj polskim ojcom moc męstwa, aby zwłaszcza w trudnych chwilach okazali się prawdziwie wiernymi mężami i ojcami. Uproś u Twego Syna dar pokoju dla całej naszej Ojczyzny – modlił się ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podczas nabożeństwa z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej.

Duchowny zwrócił uwagę, że 11 listopada, czyli Święto Niepodległości to „prawdziwie święty dla Polaków dzień”.

– Z największą czcią stajemy dzisiaj przed Tobą, Najmiłościwsza Pani Kalwaryjska, pragnąc oddać Tobię hołd naszych serc i najbardziej szlachetnych uczuć. Mija Święto Niepodległości – prawdziwie święty dla Polaków dzień, w którym pragniemy dziękować Panu Bogu za cud wskrzeszonej do wolności i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, jaki dokonał się w 1918 roku, po 123 latach rozdarcia niewoli i uciemiężenia naszego kraju. Dziękujemy Ci, Matko Kalwaryjska, że w tragicznych dla Polski latach byłaś dla nas pocieszycielką i wspomożycielką. Za to, że kolejne pokolenia Polskich pielgrzymów podążały do Twego sanktuarium, ucząc się od Ciebie, pełnej łez i boleści Matki Bolesnej stojącej pod krzyżem swego Syna, silnej i nieugiętej wiary w Jego ostateczne zwycięstwo, pełnego sprawiedliwości Pana dziejów i historii podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zaznaczył, że należy dziękować Matce Bożej „za znanych i nieznanych nam z imienia i nazwiska bohaterów polskiej sprawy”.

– Za legionistów gen. Dąbrowskiego, za powstańców listopadowych, wielkopolskich i styczniowych, za zesłańców na Sybir, za polskie matki i ojców, którzy wpajali w swe dzieci żarliwą miłość do Ojczyzny, za legionistów Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Błękitnej Armii Józefa Hallera, za poetów i pisarzy, za malarzy i muzyków, za polityków, za biskupów i księży, którzy – każdy w swoim pokoleniu – nie tylko śpiewali, ale i swoim życiem poświadczali, że >>jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy<<. Pragniemy również dziękować za dwa doniosłe wydarzenia, jakie miały miejsce w naszej ojczyźnie 100 lat temu w 1920 roku. Dziękujemy za Cud nad Wisłą i zwycięstwo polskich wojsk w wojnie bolszewickiej, która nas ocaliła przed czerwoną ateistyczną zarazą powiedział polski duchowny.

Ks. abp Marek Jędraszewski wspomniał także Wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II, za którego powinniśmy dziękować i brać z niego przykład.

– Dziękujemy także za narodziny w nieodległych Wadowicach Twojego przyszłego kalwaryjskiego pielgrzyma i wielkiego czciciela, Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, dla którego byłaś szczególnie tkliwą i czułą Matką, zwłaszcza od śmierci Jego matki, Emilii. Pragniemy dziękować Tobie, Matko Kalwaryjska, także za innego pielgrzyma, często szukającego u Ciebie matczynej opieki i wsparcia, za ks. Józefa Roberta Chrząszcza, mianowanego w środowe południe (11 listopada – red.) biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej. Miał do Ciebie bliżej niż Karol Wojtyła, który musiał pokonywać kilkanaście kilometrów, aby znaleźć się przed Twoim cudownym wizerunkiem. Robert Chrząszcz urodził się również w Wadowicach, ale mieszkał w Kalwarii Zebrzydowskiej niejako u Twoich stóp. Od najmłodszych lat dobrze wiedział i czuł, że tylko Ty, Matko Kalwaryjska, możesz prowadzić go prostą drogą do Twego Syna. Polecamy go Twojej szczególnej pieczy, aby dalsze drogi jego kapłańskiego i biskupiego posługiwania prowadziły do jeszcze większej chwały Jezusa Chrystusa, a przez to budziły Twoją radość, Matko Kościoła i Matko Kapłanów zaznaczył metropolita krakowski.

Ks. abp Marek Jędraszewski prosił, by Przenajświętsza Pani miała wszystkich w opiece i chroniła naród polski przed wszelką zarazą, agresją oraz złem.

– Chroń nas w czasie pandemii przed wszystkimi chorobami. Daj siłę ducha, abyśmy umieli opierać się przejawom nienawiści i agresji, które ostatnio tak bardzo rozlały się na ulicach polskich miast. Obdarz polskie matki darem wielkiej miłości do dzieci, które noszą pod swymi sercami. Daj polskim ojcom moc męstwa, aby zwłaszcza w trudnych chwilach okazali się prawdziwie wiernymi mężami i ojcami. Nam wszystkim, całej naszej ojczyźnie uproś u Twego Syna dar pokoju, którego świat dać nie może, a który płynie z Jego Przenajświętszego Serca.  O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo, Amen zakończył duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj