fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Piętnastu księży arcybiskupów i biskupów skierowało do ks. abp. M. Jędraszewskiego otwarty list poparcia i solidarności

Księża biskupi stanęli w obronie księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. „Solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej” – napisali w liście poparcia i solidarności z metropolitą krakowskim. Dokument podpisało piętnastu księży arcybiskupów i biskupów obecnych na świątecznym spotkaniu w Rzeszowie.  

Przyczyną globalnego ocieplenia jest m.in patriarchat – to jedna z tez zawarta w tzw. manifeście ekologicznym. Dokument podpisała m.in szwedzka aktywistka Greta Thunberg. To uderzenie w tradycję judeochrześcijańską – podkreślał ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita Krakowski przestrzegał, że tę tradycję kwestionuje się przez nowe ruchy, które próbują narzucać reprezentowane przez siebie ideologie jako obowiązującą doktrynę. Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne – przestrzegał metropolita krakowski

– Czy to jest sprzeczne z doktryną Kościoła? To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski w świątecznej rozmowie w TV Republika.

Za te słowa ksiądz arcybiskup został zaatakowany przez środowiska liberalno-lewicowe i sprzyjające im media.

– Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski jest atakowany w sposób niebywały za to, że zaatakował najnowszą ideologię mieszczącą się w paradygmacie rewolucji kulturowej – czyli tzw. ekologizm, który uderza w biblijną wizję świata. Wizję katolicką, czyli pewien porządek bytów ukształtowany przez Boga Stwórcę. Tutaj mamy do czynienia z wywróceniem całego porządku i w istocie z bardzo gdzieś ukrytym nihilizmem, pewnymi teoriami dotyczącymi depopulacji świata. Wywrócenie tej wizji grozi zapaścią kulturową. Metropolita krakowski w odważny sposób o tym mówi i zbiera niebywałe ataki – akcentował prof. Mieczysław Ryba.

Wykładowca KUL i WSKSiM podkreślił, że katolicy powinni odważnie stanąć w obronie metropolity krakowskiego.

– Jest oczywiście pytanie czy my katolicy – ludzie Kościoła – dostatecznie występujemy w jego obronie? Moim zdaniem niedostatecznie. To, że ks. abp Marek Jędraszewski odważnie staje w tej konfrontacji ideologicznej, w istocie w obronie człowieka, wymaga mobilizacji. Wymaga to jednoznacznego stanięcia za człowiekiem, ale nie tylko, bo też za tym co głosi, a głosi prawdę w starciu z niezwykle groźną ekolgistyczną ideologią – mówił politolog i historyk.

W obronie metropolity krakowskiego stanęło piętnastu księży arcybiskupów i biskupów obecnych na sobotnim świątecznym spotkaniu w Rzeszowie.

 „Solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej” – wskazali w piśmie duchowni.

Księża biskupi w liście poparcia i solidarności podkreślają, że opowiadanie się po stronie antropologii chrześcijańskiej zawsze jest rzeczną godną chwały.

***

Poniżej publikujemy pełną treść listu:

W Rzeszowie, w dn. 28 XII 2019 r.

Drogi Arcybiskupie Marku,

Metropolito Krakowski

Jako biskupi zgromadzeni na spotkaniu świątecznym solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej.

Zawsze godną chwały jest rzeczą opowiadanie się po stronie antropologii chrześcijańskiej, która w człowieku widzi obraz samego Boga.

Zapewniamy o braterskiej modlitwie i jedności w Chrystusie.

Ks. abp Adam Szal

Ks. bp Jan Wątroba

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki

Ks. abp Wacław Depo

Ks. abp Józef Michalik

Ks. bp Marian Rojek

Ks. bp Stanisław Jamrozek

Ks. bp Kazimierz Górny

Ks. abp Stanisław Nowak

Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz

Ks. bp Andrzej Jeż

Ks. bp Jan Śrutwa

Ks. bp Mariusz Leszczyński

Ks. bp Andrzej Przybylski

Ks. bp Edward Białogłowski

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl