fot. PAP/Maciej Kulczyński

We Wrocławiu trwa Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

„Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni” – to hasło 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé. Już po raz piąty odbywa się ono w naszym kraju, po raz trzeci we Wrocławiu.

Na 42. Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia przybyło 15 tysięcy młodych ludzi z całej Europy, a także z innych zakątków świata.

Z Europy to przede wszystkim Polacy – ponad 5 tysięcy. Przyjechało dużo młodych ludzi z Ukrainy, z Białorusi, ale jest po 700 osób z Francji, z Włoch, z Hiszpanii, jest duża grupa Niemców. Z odleglejszych krajów jest duża grupa chrześcijan z Bliskiego Wschodu: z Egiptu aż 30 osobowa grupa, z Libanu 25 osób, a nawet z Hongkongu, z Japonii i Korei Południowej – mówi brat Marek ze wspólnoty Taizé.

Przybyli, by wspólnie – modlitwą i śpiewem – wychwalać Pana Boga.

To spotkanie wiąże się z takim spokojem, refleksją, z przemyśleniami, z medytacją i takim doświadczeniem Boga w ciszy – mówi jeden z uczestników.

To dla mnie kolejny etap odkrywania mojej drogi życia – dodaje inny.

Dla jednych międzynarodowe spotkanie młodych we Wrocławiu jest już kolejnym. Dla innych to zupełnie nowe doświadczenie.

Chciałam zobaczyć jak to jest, nowe rzeczy też czegoś uczą. Uczymy się siebie nawzajem i to jest taka nowa forma rekolekcji dla nas wszystkich – wskazuje jedna z uczestniczek spotkania.

Podobnie ten czas przeżywają młodzi z zagranicy. Wielu z nich w Polsce gości po raz pierwszy.

– To moja pierwsza wizyta w Polsce, mieszkam w Szwecji. Dla mnie to spotkanie we wspólnocie Taizé jest możliwością do spotkania i poznania ludzi pochodzących z całego świata. Łączymy się tu poprzez naszą wiarę – podkreśla uczestniczka.

Pochodzę z Rumuni. Nie byłam nigdy wcześniej w Polsce. To wspaniały kraj. Spotkanie wspólnoty Taizé jest dla mnie wielkim doświadczeniem, kiedy mogę spotkać wielu ludzi oraz połączyć się z Bogiem – wskazała inna uczestniczka.

– To bardzo interesujące zobaczyć tak wielu młodych ludzi z podobnymi intencjami. Oni mają otwarte serca. To fascynujące być tu i budować z nimi więzi – dodają kolejni uczestnicy.

Taizé to wyjątkowe spotkanie ekumeniczne.

– Są katolicy, protestanci, prawosławni. Te spotkania są taką kuźnią, jak powiedziałby nasz św. Jan Paweł II, laboratorium jedności – podkreśla brat Marek.

Jedności, ale i wielkiego zaufania – dodaje ks. Andrzej Pawłowski.

Widzimy ludzi, którzy otwierają przed nami swoje domy, zapraszają nas, goszczą nas w swoich domach i to jest zaufanie z ich strony, że nie zamykają się w sobie, są otwarci na drugiego człowieka i my między sobą budujemy zaufanie przez poznanie się – mówi ks. Andrzej Pawłowski, uczestnik 42. Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.

„Tegoroczne spotkanie młodych odbywa się w ojczyźnie św. Jana Pawła II, W Polsce, która ma swoje korzenie w wierze” – napisał w specjalnym orędziu do uczestników Taizé Ojciec Święty Franciszek, zapewniając ich o swej modlitwie.

Swoje słowo do młodych skierował także prezydent RP Andrzej Duda.

„Dziękuję Wam, uczestnikom Europejskiego Spotkania Młodych, za Wasz entuzjazm i wspaniałą, budującą postawę wiary. Dołączając się do Waszych noworocznych modlitw, gorąco wszystkich Was pozdrawiam” – podkreślił.

Europejskiego Spotkanie Młodych zakończy się 1 stycznia.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl