fot. twitter.com/RycerzeKolumba

W piątek w Licheniu rozpocznie się XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce

Już jutro w Licheniu rozpocznie się XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. Hasłem wydarzenia będą słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który powiedział: „Kościół jest siłą tego Narodu”.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji.

– Zakon Rycerzy Kolumba jest wspólnotą mężczyzn, których łączą wspólne idee, łączy ich współpraca, wiara w Boga. Łączy tych, którzy szukają swego miejsca w Kościele i to też jest jedno z najważniejszych misji Rycerzy Kolumba, aby tych mężczyzn nie tylko skupiać wokół Kościoła, ale przede wszystkim formować – powiedział ks. Mateusz Wyrobkiewicz z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Podczas Konwencji Rycerze Kolumba i kapelani Rad lokalnych z całej Polski podsumują ostatni rok działalności, który jak podkreślał jeden z Rycerzy Kolumba, Stanisław Kawecki – nie był łatwy ze względu na pandemię.

– Konwencja w Licheniu będzie miała szczególne znaczenie, gdyż w ostatnim roku przyszło nam działać w warunkach szczególnych. Epidemia, izolacja –  wtedy szczególnie Rycerze Kolumba byli potrzebni w parafii. Byliśmy tam, gdzie byliśmy potrzebni, a więc stosowaliśmy się do naszych zasad miłości i braterstwa – zwrócił uwagę Stanisław Kawecki, Wielki Rycerz Rady w Krakowie.

Na spotkaniu zostaną również wyznaczone cele na następny rok. Konwencja Stanowa to także czas na wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych dzieł rycerskich i rodziny roku.

– Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” i tak samo jest z Rycerzami Kolumba. Przyszłość Rycerzy Kolumba idzie przez rodzinę i taka była wizja naszego założyciela – bł. ks. Michaela McGivney’a, żeby pracować z mężczyznami, a poprzez nich dotrzeć do rodzin – ocenił Szymon Czyszek, przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba.

Jutrzejsze spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 Mszą świętą w Bazylice w Licheniu. Podczas sprawowanej Eucharystii zostaną uroczyście wprowadzone  relikwie św. siostry Faustyny, św. Jana Pawła II oraz bł. Ks. Michaela McGivney’a, Założyciela Rycerzy Kolumba. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, sesja robocza Konwencji, która jest zaplanowana na sobotę, odbędzie się w trybie zdalnym poprzez serwis [YouTube].

 TV Trwam News

drukuj