Radom: Rycerze Kolumba zbierają makulaturę; chcą kupić inkubator

Rycerze Kolumba rozpoczęli w diecezji radomskiej zbiórkę makulatury. Za pieniądze uzyskane z jej sprzedaży kupią inkubator, który przekażą do jednego ze szpitali. W akcję włączają się szkoły, firmy oraz organizacje pozarządowe.

Rycerze Kolumba to organizacja katolicka mężczyzn, prowadząca działalność charytatywną. W diecezji radomskiej skupia około tysiąca mężczyzn z 19 parafii.

Jak podkreślił jeden z organizatorów zbiórki Andrzej Anasiak, akcja ma na celu nie tylko zakup sprzętu potrzebnego do ratowania niemowląt, ale także aktywizację mieszkańców Radomia do działań na rzecz innych.

„Papież Franciszek zachęca nas do tego, byśmy wstali z kanapy i zrobili coś dobrego, jakieś konkretne dzieło miłosierdzia” – powiedział Andrzej Anasiak.

Wybór Rycerzy Kolumba padł na zakup inkubatora.

„To urządzenie byłoby symbolem, który jest w stanie zjednoczyć zarówno osoby będące za zmianą przepisów dotyczących ochrony życia, ale jednocześnie zakup inkubatora mógłby być ukłonem w kierunku tych, którzy może nie zgadzają się na te zmiany, ale dla których życie narodzonego dziecka jest bardzo ważne” – zaznaczył jeden z Rycerzy Kolumba.

Do zbiórki makulatury włączyły się już niektóre szkoły oraz firmy z terenu diecezji radomskiej.

„Liczymy na ludzi młodych, uczniów studentów, ale także pracowników różnych zakładów pracy, w których działalność wolontariacka jest coraz silniejsza” – zaznaczył Andrzej Anasiak.

Inkubator ma kosztować 45 tys. zł. Jeśli ze sprzedaży makulatury uda się uzyskać więcej pieniędzy, zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt medyczny. Dar ma być przekazany w listopadzie wybranemu szpitalowi z terenu diecezji radomskiej.

Rycerze Kolumba są znani w Radomiu ze swej działalności charytatywnej. Kilka lat temu zorganizowali akcję „Łuczniki dla Afryki”. Z całej Polski do Radomia spływały stare maszyny do szycia, które po naprawie i konserwacji wysłano do Zambii. Kilkaset maszyn trafiło do tamtejszych kobiet, dla których szycie stało się głównym źródłem utrzymania.

Rycerze Kolumba zbierali też w Radomiu rowery dla dzieci z najuboższych rodzin. Przeprowadzili zbiórkę pieluch jednorazowych dla hospicjum w Wilnie. Chętnie działają na rzecz lokalnych środowisk. Organizują charytatywne bale i koncerty. Dofinansowują letni wypoczynek dla dzieci z niezamożnych rodzin.

Rycerze Kolumba – to międzynarodowa organizacja katolicka mężczyzn, prowadząca działalność o charakterze charytatywnym, skupiająca ponad 1,7 mln członków w całym świecie. Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba, odkrywcy, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Jej członkami mogą zostać jedynie dorośli mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Kilka dni temu Rycerze Kolumba zostali laureatami 13. edycji nagrody „Viventi Caritate” („Żyjącemu Miłością”) przyznawanej w Radomiu przez Fundusz im. ks. bp. Jana Chrapka osobom i instytucjom, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl