fot. PAP/Adam Warżawa

S. Karczewski: Dwa miejsca w parlamencie – dla Polonii

Dziś rozpoczynamy prace nad zmianą w konstytucji, która umożliwi zwiększenie liczby miejsc w Senacie do 102; te dwa miejsca będą przeznaczone dla przedstawicieli Polonii – zapowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas środowej uroczystości wręczenia nagrody „Świadek historii”.

Jak zapewnił Karczewski – podczas uroczystości, w trakcie której nagrodzono instytucje i osoby zasłużone dla upamiętniania dziejów narodu polskiego, pochodzące zza granicy – „Senat będzie dbał o Polonię”.

„Zakończyliśmy niedawno V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Jednym z postulatów była propozycja, żeby Polonia miała swoich przedstawicieli w parlamencie. I właśnie dziś – dosłownie dziś – rozpoczynamy prace nad zmianą w konstytucji, która umożliwi zwiększenie miejsc w Senacie do 102” – mówił Karczewski. Jak podkreślił, „te dwa miejsca będą przeznaczone dla przedstawicieli Polonii; jeden przedstawiciel ze Wschodu, drugi – z Zachodu”.

„Tak sobie to wyobrażamy. Mam nadzieję, że przyjmiemy tę drobną, ale bardzo ważną, symboliczną zmianę w konstyucji, że znajdziemy większość konstytucyjną; że to będzie też w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, taki akt dziękczynny dla Polonii – za wkład, również w odzyskanie niepodległości przez Polskę, i dbałość o niepodległość” – podkreślił marszałek Senatu.

W rozmowie z dziennikarzami, Karczewski powiedział: „Dziś zakończyliśmy prace nad projektem. Jest to ważny projekt, nieobszerny, ale zmieniający jeden z zapisów w konstytucji, zmieniający liczbę senatorów, poszerzający do 102”.

„Na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – taki gest w stosunku do Polonii” – dodał.

W tym roku nagrody „Świadek historii” otrzymali: Fundacja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą z Litwy, Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu z RPA, a także Gabriel Garcon i Jakub Vaugon z Francji oraz Wacław Wiłkojć z Litwy.

PAP/RIRM

drukuj