fot. Paweł Palembas

Bieszczady: odkryto 33 pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej

33 pociski moździerzowe oraz 6 sztuk amunicji snajperskiej znaleźli funkcjonariusze Straży Granicznej i CBŚP na samym szczycie pasma Otryt w Bieszczadach – poinformowała w środę PAP rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor.

Funkcjonariusze SG z bieszczadzkiej placówki w Stuposianach uczestniczyli w prowadzonej przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa akcji oczyszczania Bieszczadów z niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.

„Operacje takie mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla turystów przemierzających bieszczadzkie szlaki. Zapobiegają także nielegalnemu wykorzystaniu niewybuchów przez osoby postronne” – zaznaczyła mjr Pikor.

W tym roku akcja ujawniania niewybuchów objęła rejon najdłuższego bieszczadzkiego pasma górskiego – Otrytu.

„W trakcie wspólnych działań na samym szczycie pasma Otryt ujawniono 33 sztuki pocisków moździerzowych, m.in. kaliber 82mm oraz 50mm, a także 6 sztuk amunicji snajperskiej. Teren natychmiast zabezpieczono” – poinformowała rzeczniczka BiOSG.

Dodała, że niewybuchy przejął patrol saperski z jednostki wojskowej w Rzeszowie. Niebezpieczne materiały zostały zneutralizowane na wojskowym poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu.

PAP/RIRM

drukuj