Kanada: w sobotę piesza pielgrzymka polonijna dotarła do Midland

Kanadyjska Polonia pielgrzymująca po raz sześćdziesiąty do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w ubiegłą sobotę (13 sierpnia) dotarła do Midland. Piesza jubileuszowa pielgrzymka rozpoczęła się 8 sierpnia i trwała sześć dni.

Pielgrzymkę tworzyły 3 grupy, za które odpowiedzialni byli: o. Wojciech Stangel OMI z parafii św. Maksymiliana Kolbe, ks. Tomasz Dzida SChr z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough oraz ks. Sławomir Szwagrzyk z Langton, który wkrótce udaje się do pracy duszpasterskiej w Whitehorse, Yukon.

Gościem tegorocznej pielgrzymki był ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

,,Pierwsza oficjalna pielgrzymka do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich została zorganizowana 60 lat temu, kiedy to oficjalnie powstała Konferencja Polskich Księży na Wschodnią Kanadę. W roku 1956 organizatorem pierwszej ogólnopolonijnej pielgrzymki do Midland był ks. Józef Capiga z Hamiltonu, pierwszy przewodniczący Konferencji Polskich Księży oraz o. Michał Smith OMI, prowincjał Misjonarzy Oblatów” – przypomina o. Janusz Błażejak OMI z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga w Kanadzie w liście skierowanym do kapłanów uczestniczących w tej pielgrzymce.

Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland oraz obecna w nim ikona Matki Bożej Częstochowskiej stały się dla kanadyjskiej Polonii symbolem wiary na obczyźnie.

W tegorocznej 60. pieszej pielgrzymce do Midland uczestniczyło ponad 14 tys. pielgrzymów. Jak dotychczas, jest to największa liczba osób, które przybyły pieszo do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich.

RIRM


 


drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl