fot. youtube.com

Podkarpackie: Hiszpan i Dominikańczyk nielegalnie przekroczyli granicę

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Korczowej zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Jeden to obywatel Hiszpanii, a drugi Dominikany – poinformowała PAP w środę rzecznik prasowa Bieszczadzkiego Oddziału SG mjr Elżbieta Pikor.

Mężczyźni zostali zatrzymani w poniedziałek wieczorem w okolicy przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.

Jak dodała Pikor, obaj nielegalnie przekroczyli granicę.

„Cudzoziemcy przedstawili do kontroli paszporty; jeden wydany przez władze Hiszpanii, a drugi na Dominikanie. Dodatkowo 25-letni obywatel Dominikany wylegitymował się hiszpańskim zezwoleniem na pobyt, które okazało się być fałszywe” – powiedziała rzecznik.

Strażnicy graniczni ustalili, że mieszkaniec Dominikany przyleciał samolotem z Ameryki Środkowej do Kijowa, a następnie spotkał się ze swoim rodakiem, który obecnie mieszka w Hiszpanii. Obaj mężczyźni postanowili przejść pieszo przez granicę ukraińsko-polską.

„Dla Dominikańczyka krajem docelowym miała być Hiszpania, gdzie chciał się osiedlić. W tym celu, będąc jeszcze na Dominikanie, za 6 tys. euro kupił fałszywy dokument pobytowy” – zaznaczyła Pikor.

Obywatel Dominikany oraz jego kolega, 22-letni Hiszpan, przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi, każdy po 400 zł.

„Hiszpan tłumaczył, że był przekonany, że jako obywatel UE mógł przekroczyć granicę w dowolnym miejscu. Po opłaceniu mandatu został zwolniony. Natomiast Dominikańczyk usłyszał zarzuty związane z wykorzystaniem fałszywego dokumentu. Dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok” – podkreśliła rzecznik BOSG.

W ramach polsko-ukraińskiej umowy readmisyjnej Dominikańczyk został już przekazany z powrotem na Ukrainę. Dodatkowo mężczyzna otrzymał trzyletni zakaz wjazdu do państw Schengen.

PAP/RIRM

drukuj