Podkarpackie: w Przemyślu odbyły się ćwiczenia Twierdza-18

W Przemyślu (Podkarpackie) odbyły się ćwiczenia Twierdza-18 organizowane przez wydział wojskowy Akademii Sztuki Wojennej. W ćwiczeniach udział wzięli m.in. żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura, żołnierze zostali podzieleni na dwa zespoły, które miały za zadanie rozpoznanie, dozorowanie i patrolowanie strefy przygranicznej.

„Ponadto mieli nawiązać kontakt z ludnością miejscową oraz mniejszościami narodowymi na tym terenie. Wspólnie ze Strażą Graniczną mieli ochraniać miejscową ludność oraz zapewnić drożność szlaków komunikacyjnych” – dodał.

Por. Witold Sura podkreślił, że to w trakcie takich szkoleń żołnierze brygady uczą się współdziałania z innymi służbami, samorządami oraz ludnością lokalną.

„To właśnie do takich sytuacji został powołany piąty rodzaj Sił Zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie ćwiczenie” – zaznaczył.

W ćwiczeniach Twierdza-18 udział brali również m.in. studenci i słuchacze wydziału wojskowego ASzWoj, w tym przede wszystkim słuchacze Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych oraz Wyższego Kursu Sztabowego.

Oprócz WOT w ćwiczenia zaangażowani byli również Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Ośrodek Rozpoznania Obrazowego, Mobilny Zespół Zabezpieczenia Geograficznego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Jarosławiu.

Utworzona w miejsce Akademii Obrony Narodowej Akademia Sztuki Wojennej działa od 1 października 2016 r. ASzWoj pozostała uczelnią wojskową – publiczną uczelnią akademicką, kształcącą wojskowych i cywilów. Jej nazwa nawiązuje do Wyższej Szkoły Wojennej z okresu II RP. Podstawowym zadaniem Akademii ma być kształcenie i szkolenie żołnierzy w celu zaspokojenia potrzeb sił zbrojnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl