fot. PAP/Leszek Szymański

Szef MON: W każdym województwie WOT utworzą Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców 

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zdecydował, że Wojska Obrony Terytorialnej utworzą w każdym województwie Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców. W ich skład – jak przekazał minister – wejdą żołnierze ze znajomością języków ukraińskiego i rosyjskiego, po przeszkoleniu pierwszej pomocy oraz z kompetencjami opieki nad dziećmi i seniorami.

Płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), poinformował w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, że w głównej mierze będą to kobiety. Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców będą stanowiły bezpośredni element wsparcia dla wojewodów.

– Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców powstaną w każdym województwie. Być może nawet na ścianie wschodniej, w kierunku Podkarpacia, będzie ich więcej niż jedna. Będą to grupy składające się z kilkudziesięciu żołnierzy posiadających odpowiednie kompetencje. Chodzi o znajomość języka rosyjskiego i ukraińskiego. Chcemy stworzyć te grupy w taki sposób, by były w nich głównie kobiety mające tzw. kompetencje miękkie, czyli dotyczące opieki oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla dzieci, kobiet i seniorów. Grupy będą odpowiedzialne z jednej strony za działanie w punktach recepcyjnych, a z drugiej strony w punktach, do których będą trafiali uchodźcy – wyjaśnił rzecznik WOT.

Od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do Polski wjechało ponad 100 tys. osób.

Uchodźcy będą relokowani na terenie całego kraju. Proces relokacji będą wspierać żołnierze WOT. Płk Marek Pietrzak poinformował, że terytorialsi są już w Przemyślu oraz na punktach recepcyjnych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie wykonują pierwsze działania pomocowe.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl