fot. PAP/Paweł Supernak

Zysk NBP wzmocni armię

Narodowy Bank Polski notuje rekordowy zysk. Ponad 9 mld zł z tej kwoty ma wesprzeć armię i pozwolić na zakup nowoczesnego sprzętu. Zastrzyk pieniędzy gwarantuje wojsku nowa ustawa o obronie ojczyzny, która niebawem może trafić do Sejmu.

Ustawa przygotowana przez resort obrony i Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera ds. bezpieczeństwa, zakłada wzmocnienie sił zbrojnych. W tym celu planowane jest zwiększenie liczebności armii do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą też zmiany w finansowaniu armii. Powstanie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jedną ze składowych Funduszu będą zyski Narodowego Banku Polskiego.

– Przedstawiono ustawę o obronności, w której zapisano, że zysk NBP – poza 5 proc., które pozostają w Banku – będzie służył wysiłkowi obronnemu i zakupowi nowoczesnego uzbrojenia – wskazuje prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

W 2021 roku zyski NBP to ok. 10 mld zł. Co z taką kwotą może zrobić wojsko? Oto przykłady: 48 myśliwskich samolotów wielozadaniowych F-16 kosztowało ok. 12 mld zł; 3 fregaty, które poprawiłyby bezpieczeństwo Polski na Morzu Batyckim to koszt ok. 2,5 mld dolarów, czyli nieco ponad 10 mld zł – wylicza Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Na wyposażenie 100-tysięcznej armii wszystko, co w tym roku wydamy, to ok. 21 mld zł. To półroczny budżet na modernizacje. To są naprawdę znaczące fundusze – mówi Michał Jach.

Polska, mimo że jest członkiem NATO, sama musi dbać o swoje bezpieczeństwo. Potwierdza to ostatni kryzys migracyjny – czas, kiedy polscy żołnierze stali na straży bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej – przypomina Sebastian Trojak, ekspert ds. bezpieczeństwa.

– Realizujemy swoje zobowiązania. Jesteśmy wiarygodnym partnerem, wiarygodnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ mając na myśli bezpieczeństwo polskie, mamy na myśli bezpieczeństwo wszystkich członków NATO – tłumaczy Sebastian Trojak.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny jest na etapie prac międzyresortowych. Po przyjęciu przez rząd zajmie się nim parlament.

– Czekamy, kiedy ustawa trafi do Sejmu. Sądzę, że I kwartał tego roku jest realnym terminem. Myślę, że jeszcze w tym roku będziemy mieli tę ustawę – mówi poseł Michał Jach.

Według zapowiedzi resortu obrony, ustawa wejdzie w życie w lipcu 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl