Rzeszów. Ochotnicy do WOT złożyli przysięgę

159 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę wieczorem, w Rzeszowie przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej stają się od dziś fundamentem polskiej armii – powiedział w czasie uroczystości w Rzeszowie szef MON Antoni Macierewicz.

To kolejni ochotnicy zaprzysiężeni tego dnia do WOT. Podobne uroczystości, odbyły się kilka godzin wcześniej w Białymstoku i Lublinie. W tych trzech regionach powstały pierwsze brygady WOT. Łącznie tego dnia przysięgę złożyło około 400 ochotników do WOT.

„Armia polska wraz z wami będzie armią niepokonaną, wasz wkład w siłę tej armii, w zdolność jej do odparcia jakiegokolwiek zagrożenia jest nie do przecenienia. Wojska Obrony Terytorialnej z dniem dzisiejszym stają się fundamentem polskiej armii” – mówił podczas uroczystości zaprzysiężenia na Rynku w Rzeszowie szef MON.

Zaprzysiężeni w Rzeszowie ochotnicy będą służyć w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Zwracając się do nowo zaprzysiężonych żołnierzy minister powiedział, że jest „to najwspanialsze imię w historii walki Polski o niepodległość z niemieckim i sowieckim zaborcą”.

„Imię, które trwa i którego siła po dzień dzisiejszy napawa nas dumą i pewnością, że Polska nigdy nie zginie, że ten duch wspaniały, który prowadził go (Cieplińskiego –PAP) do służby Polsce obecny jest wśród was, obecny jest wśród kolejnych pokoleń Polaków, towarzyszy nam i kształtuje młodzież polską, która tak szeroko garnie się dzisiaj do armii” – mówił Macierewicz zwracając się do żołnierzy.

Nazwał dzisiejszy dzień najszczęśliwszym w czasach niepodległej Rzeczpospolitej, ponieważ pierwsi żołnierze „formowani przez ten przekaz, kształtowani przez tę myśl, których dusza jest zgodna z uczuciami Łukasza Cieplińskiego, złożyli przysięgę”.

„Będą bronili Rzeczpospolitej, będą kształtowali armię polską” – podkreślił szef MON.

Zaznaczył, że oddziały WOT mają przede wszystkim służyć lokalnej społeczności i tak ją kształtować, „aby żaden wróg nigdy jej nie zagroził”.

Przysięgę złożyli ochotnicy, czyli osoby które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem i nie odbyły zasadniczej służby wojskowej; zakończyli oni właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Na rzeszowskim rynku obecni byli też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej- rezerwiści. Są to żołnierze, którzy już wcześniej służyli w wojsku, a w ostatnim czasie przeszli szkolenie wyrównawcze.

Jedni i drudzy będą współtworzyć kompanie lekkiej piechoty, które za trzy lata, po kolejnych ćwiczeniach, mają osiągnąć gotowość operacyjną. W ramach modułów kompanijnych mają działać tzw. wspaniałe dwunastki – 12-osobowe sekcje złożone z sześciu żołnierzy OT, którzy służbę w wojsku rozpoczynają od WOT, i z sześciu rezerwistów.

Kolejni ochotnicy, rozpoczynający trzyletnią terytorialną służbę wojskową w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT pojawią się w jej jednostkach we wrześniu.

W niedzielnej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, parlamentarzyści, rodziny żołnierzy i mieszkańcy regionu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl