fot. PAP/Leszek Szymański

MON podpisało umowę na dostawy WARMATE dla polskiego wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dziś umowę na dostawy zestawów amunicji krążącej WARMATE dla Sił Zbrojnych RP. Tym samym już wkrótce w posiadaniu polskiej armii znajdzie się tysiąc nowoczesnych bezzałogowych maszyn uderzeniowych, zdolnych do odnajdywania i niszczenia różnorodnych celów.

Ceremonia podpisania dokumentów odbyła się w centrali Grupy WB Electronics w Ożarowie Mazowieckim. Podczas uroczystości szef MON Antoni Macierewicz podkreślał, że kupno aparatów mogących przenosić głowice bojowe to realizacja potrzeb polskich Sił Zbrojnych.

– Kontrakt opiewa na 1000 takich pocisków – przynajmniej w pierwszym podejściu. Zaczną być dostarczane do jednostek wojskowych jeszcze w tym roku. Całość realizacji w roku przyszłym – zapowiedział minister.

Antoni Macierewicz dodał, że umowa jest dobrym przykładem „współpracy między przemysłem prywatnym i państwowym”.

– (…) Czy też z tym, który jest związany z ministerstwem obrony; i także tymi naukowymi instytutami, którymi wojsko operuje i które wojsko wspiera w rozwoju. Generalnie rzecz biorąc mamy wielką szansę wyposażyć nasze wojsko w najnowocześniejsze typy broni – powiedział szef MON.

Zakup zestawów amunicji krążącej WARMATE to kolejny element prowadzonej przez MON szerokiej modernizacji polskiej armii.

Głowica bojowa została opracowana przez Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia, a produkowana jest przez bydgoskie zakłady Belma. WARMATE może być używana do obserwacji oraz jako broń rażąca siłę żywą i lekko opancerzone pojazdy.

RIRM

drukuj