fot. mon.gov.pl

Kraków: Zainaugurowano dyżur Dowództwa Operacji UE państw Grupy Wyszehradzkiej i Grupy Bojowej UE

Zainaugurowano dyżur Dowództwa Operacji UE państw Grupy Wyszehradzkiej i grupy bojowej UE. W uroczystości w Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie wziął udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

Trzon Grupy Bojowej stanowi 6 Brygada Powietrznodesantowa, gdyż Polska jest w niej państwem ramowym. Żołnierze z Polski, Czech, Węgier, Słowacji i z Chorwacji uzupełniają obsadę operacyjną.

Współpraca żołnierzy wzmacnia zdolności obronne naszych państw, to jest dobre także dla całej UE – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

– Bardzo cieszę się z tego, że na co dzień żołnierze polscy, czescy, słowaccy, węgierscy i chorwaccy mogą ćwiczyć i poznają się wzajemnie. W ten sposób wzmacniają nasze zdolności obronne. To jest dobre dla naszych państw, ale to jest dobre także dla całej UE. Państwem ramowym Grupy Bojowej UE, która rozpocznie swój dyżur 1 lipca, jest Polska. Natomiast podstawą funkcjonowania grupy bojowej jest 6 Brygada Powietrznodesantowa. Należy ona do najlepszych oddziałów w Polsce. Żołnierze z tej jednostki są doświadczonymi żołnierzami. Mają doświadczenia z misji, zarówno w Iraku jak i w Afganistanie. Należą do elity Wojska Polskiego – mówił Mariusz Błaszczak.

Grupa Bojowa UE musi osiągnąć gotowość do działania w ciągu maksymalnie 10 dni i być zdolna do samodzielnego działania przez 30 dni.

Międzynarodowa struktura uzupełniana jest przez Węgry, Czechy, Chorwację i Słowację. Polskie dowództwo operacyjno-strategiczne będzie gotowe, by dowodzić operacjami w promieniu 6 tys. km od Brukseli.

RIRM

drukuj