Prezes IPN spotkał się z chicagowską Polonią

Polski nie da się zabić – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który w Chicago spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Szarek gościł w Stanach Zjednoczonych w związku z otwarciem lokalnego Przystanku Historia.

Jak informuje IPN, prezes instytucji Jarosław Szarek wraz z delegacją w niedzielę uczestniczył we Mszy św. w Kościele Trójcy Świętej w Chicago oraz złożył w katakumbach świątyni ziemię z Kwatery Ł na warszawskich Powązkach, tzw. Łączki.

Na miejscu spotkał się z miejscowymi przedstawicielami Polonii, których prosił, aby dbali o złożoną w katakumbach ziemię, ponieważ „jest ona relikwią, przypominającą w zawsze wolnym mieście, że Polski nie da się zabić”. Jak podkreślał Jarosław Szarek, o tym mówi „Łączka” – miejsce, gdzie „chciano pogrążyć w niepamięci bohaterów walczących o wolność Ojczyzny”.

Prezes IPN przypomniał zebranym także, że na schodach świątyni fotografowano niegdyś Paderewskiego i żołnierzy armii Hallera. Jak mówił, teraz jest to miejsce, w którym zebrało się kolejne pokolenie, aby wspólnie dbać o Polskę.

Zebranym – m.in. konsulom RP Pawłowi Janickiemu i Piotrowi Semeniukowi, przedstawicielom Narodowych Sił Zbrojnych, grup rekonstrukcyjnych, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz harcerzom – pokazano animację „Niezwyciężeni”; krótką filmową opowieść o polskiej historii i walce Polaków o odzyskanie wolności, w której pojawiają się m.in. postaci rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka czy Jana Karskiego. Uroczystości towarzyszyła też wystawa „Nie tylko dywizjon 303”, która – w ocenie IPN – podobnie jak film wzbudziła duże zainteresowanie.

Jarosław Szarek podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych rozmawiał także z Andrew Przybylo, burmistrzem miasta Niles, któremu podziękował za wsparcie inicjatywy nadania jednej z ulic w tym mieście imienia gen. Władysław Andersa. Prezes IPN odwiedził cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie upamiętnił amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia poległych w bitwach I Wojny Światowej oraz żołnierzy Armii Hallera.

Szef IPN złożył kwiaty także pod Pomnikiem Katyńskim, tablicą smoleńską, na grobie Agnieszki Wisły oraz pod pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarzu Maryhill w Niles.

Agnieszka Wisła, jak przypomina IPN, była jedną z 42 kobiet-ochotniczek Stanów Zjednoczonych, które jako pielęgniarki Polskiego Białego Krzyża w latach 1918-1921 opiekowały się rannymi żołnierzami w szpitalach wojskowych we Francji i w Polsce. Agnieszka Wisła w 1922 założyła także chicagowski Komitet Pomocy Weteranom.

W Chicago Jarosław Szarek odwiedził również siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej na świecie, gdzie zaprezentował m.in. wydany przez IPN album poświęcony legendarnemu dowódcy Błękitnej Armii – gen. Józefowi Hallerowi.

Wizyta prezesa IPN w Stanach Zjednoczonych odbyła się w związku z otwarciem Przystanku Historia w Chicago. Placówka wystartowała 18 stycznia. Celem działania instytucji, do której podobne działają także w wielu miastach w Polsce i za granicą – m.in. w Wilnie, w Brukseli, w Nowym Jorku – jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej, a także prowadzenie dyskusji o historii Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl