fot. twitter.com/Kombatanci

Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej uczci 77. rocznicę zbrodni wołyńskiej

Mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa, składaniem wieńców i kwiatów oraz apelem pamięci Instytut Pamięci Narodowej uczci w sobotę 77. rocznicę zbrodni wołyńskiej. W obchodach będzie uczestniczył wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk.

W sobotę przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W obchodach w Warszawie weźmie udział zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

IPN poinformował, że program uroczystości przewiduje Mszę świętą o godz. 10.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W południe odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

O godz. 13.00 zaplanowano wspólną modlitwę, apel pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47.

Z kolei o godz. 13.45 odbędzie się ceremonia składania wieńców i wiązanek kwiatów przy Pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Skwerze Wołyńskim (ul. Gdańska).

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej; zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku.

W dniach 11 i 12 lipca 1943 r. miała miejsce kulminacja zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji, według szacunków IPN, ok. 100 tys. Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci.

IPN przypomina, że z okazji rocznicy Zbrodni Wołyńskiej zaprezentował i udostępnił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej dostępną on-line na portalu zbrodniawolynska.pl w zakładce „Baza Ofiar”. Można tam znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Częścią przedsięwzięcia jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Na chwilę obecną baza ma ok. 17 tys. wpisów i będzie sukcesywnie uzupełniana.

Więcej na temat obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w całej Polsce na stronie:

https://ipn.gov.pl/pl/zbrodnia-wolynska/102522,Dzialania-IPN-w-77-rocznice-Zbrodni-Wolynskiej.html .

Materiały IPN dotyczące Zbrodni Wołyńskiej ukazują się pod linkiem:

https://ipn.gov.pl/pl/zbrodnia-wolynska.

PAP

drukuj