A. Mularczyk: IPN potrzebuje zmian

Posłowie debatowali nad projektem ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przewiduje on m.in. powstanie dziewięcioosobowego kolegium, które zastąpi obecną Radę Instytutu, a także zmianę trybu wyboru prezesa. Poza tym zmiany dotyczą również struktury IPN oraz likwidacji wyodrębnionego zbioru zastrzeżonego znajdującego się w archiwum.

Kluby Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe krytycznie odniosły się do projektu i zgłosiły poprawki.

Zmiany w ustawie pozytywnie zaopiniowały natomiast kluby Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz’15, które także poinformowały o zgłoszeniu kilku poprawek.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przedstawiciel wnioskodawców podczas sejmowej debaty podkreślał, że zmiany dadzą nowy impuls działalności Instytutu.

– W mojej ocenie ten projekt jest inicjatywą, która da nowe pole do działania Instytutu Pamięci Narodowej. Trzeba podkreślić, że rola, którą kilkanaście lat temu przewidział ustawodawca dla IPN-u powoli się wyczerpuje. Ujawnienie dokumentów służb bezpieczeństwa trwa, ludzie, którzy byli nimi zainteresowani, tę wiedzę już posiedli. Ta inicjatywa stworzy warunki do kolejnych działań i inicjatyw dla Instytutu – zauważa Arkadiusz Mularczyk.

W związku ze zgłoszeniem poprawek projekt nowelizacji ustawy o IPN ponownie trafi do sejmowej komisji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl