fot. TT/ipn

Najnowsza wystawa IPN pt. „TU rodziła się Solidarność” zostanie zaprezentowana 14 sierpnia na Pl. Solidarności w Gdańsku

Najnowsza wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „TU rodziła się Solidarność” zostanie zaprezentowana 14 sierpnia na Placu Solidarności w Gdańsku. Takie są ustalenia spotkania przedstawicieli IPN z władzami miasta.

Władze Gdańska wycofały się z pierwotnego stanowiska odmawiającego zgody na postawienie wystawy na Pl. Solidarności – poinformował na konferencji prasowej Krzysztof Drażba, naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Gdańsku.

– Zmiana oznacza, że wystawa >>TU rodziła się Solidarność<< będzie mogła stanąć od 13 sierpnia na Pl. Solidarności, a 14 sierpnia zostanie otwarta. Jednocześnie w trakcie rozmów padła deklaracja, że w przyszłości, w lepszej atmosferze, będą ustalane, uzgadniane lokalizacje wystawy, co daje szanse i pozwala sądzić, że to ostatnie zdanie tej pierwszej odmownej informacji miasta, które odradzało nam (czy wręcz zakazywało) stawiania w przyszłości wystaw w tym miejscu, zostało anulowane. Mamy nadzieję, że deklaracja zostanie dotrzymana – zaznaczył Krzysztof Drażba.

Ekspozycja „TU rodziła się Solidarność” wpisuje się w obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” i ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. [więcej]

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju.

Przedstawiciele IPN planują też kolejną wystawę pt. „Powstanie Grudniowe 1970. Zbrodnia bez kary”, która ma stanąć na Placu Solidarności w Gdańsku.

 

RIRM

drukuj