fot. pixabay.com

Łódzkie: włamywacz zniszczył zabytkowy witraż w kościele w Brzezinach

Policja zatrzymała 23-latka, który podczas włamania rozbił fragment witraża w kościele parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach. Zniszczony witraż o wartości co najmniej 6 tys. zł był darem wioski Lipiny i został wpisany na listę zabytków. Włamywaczowi grozi do 10 lat więzienia.

Jak poinformowała nadkom. Marta Gałązka Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach, we wtorek proboszcz miejscowej parafii poinformował funkcjonariuszy o dewastacji świątyni. Ksiądz przygotowując się do Mszy św. zauważył, że jeden z witraży w kościele jest rozbity.

Jak ustalili policjanci, sprawcą zniszczenia był włamywacz, który próbował dostać się do kościoła wykorzystując do tego rusztowania ustawione z powodu trwającego remontu.

„Sprawca wykorzystując rusztowanie budowlane wszedł na wysokość około 4 metrów i wybił szklany witraż, przez który dostał się do wnętrza. Nie zdołał jednak niczego ukraść, bo włączył się alarm i spłoszył włamywacza” – wyjaśniła nadkom. Marta Gałązka.

Rozbity witraż będący darem wioski Lipiny był jedyną stratą. Jego wartość oszacowano na co najmniej 6 tys. zł.

Brzezińskim policjantom udało się wytypować sprawcę, którym okazał się 23-letni mieszkaniec powiatu rawskiego. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia zabytku. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

PAP

drukuj