Marsz Pamięci w Gdańsku

W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce ulicami Gdańska przejdzie dziś Marsz Pamięci. 

Rozpocznie się on o godzinie 17:30 na Targu Siennym w miejscu śmierci Antoniego Browarczyka, który został zamordowany podczas demonstracji 16 grudnia 1981 roku. Tam zapalone zostaną znicze i odbędzie się modlitwa.

Następnie uczestnicy marszu przejdą ulicami Gdańska pod pomnik poległych stoczniowców, gdzie o godz. 23:30 odbędzie się Apel Poległych.

 

Współorganizator marszu Anna Kołakowska zwraca uwagę, że młodzież w różnych ankietach wykazuje duże zrozumienie dla tego, co zrobił gen. Wojciech Jaruzelski. Dlatego należy tej młodzieży przypomnieć, że jest on zbrodniarzem, że gen. Kiszczak jest zbrodniarzem, a te zbrodnie są nieosądzone – podkreśliła.

– Tu nie ma ani osądzenia winy, ani kary dla zbrodniarzy. Trzeba o tym pamiętać. Tak samo jak trzeba pamiętać, że w stanie wojennym i w okresie po stanie wojennym zostało zamordowanych ponad 100 osób. Niektórzy z tych ludzi polegli w walce tak jak górnicy kopalni Wujek. Chwała bohaterom za to, że nie zabrakło wówczas ludzi, którzy stawali w obronie prawdy, w obronie szarganej przez komunistów wolności. Dzisiaj też nie może zabraknąć ludzi, którzy będą przypominać postawy tych, którzy podjęli walkę w stanie wojennym – powiedziała Anna Kołakowska.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się dziś także w Warszawie. W Bazylice przy Parafii pw. Świętego Krzyża odbędzie się wieczornica „Grudzień niesprawiedliwości” w hołdzie ofiarom stanu wojennego. O godz. 19:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św.

Podczas spotkania odbędzie się wręczenie medali „Zło dobrem zwyciężaj” dla wybitnych działaczy na rzecz niepodległości Polski. Tradycyjnie o północy odbędzie się zgromadzenie pod domem W. Jaruzelskiego przy ul. Ikara 5.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl