fot. PAP/Adam Warżawa

Min. J. Brudziński: Akcja gaszenia kościoła św. Piotra i Pawła była skuteczna i profesjonalna

Wczorajsza akcja gaszenia kościoła w Gdańsku była niezwykle skuteczna i profesjonalna – powiedział w poniedziałek szef MSWiA Joachim Brudziński pytany m.in. o kontrole w obiektach sakralnych zlecone po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. Dodał, że do 20 maja przeprowadzono 590 takich kontroli.

Joachim Brudziński był w poniedziałek pytany m.in. o kontrole straży pożarnych w obiektach sakralnych oraz o to, czy strażacy będą karani za to, że takiej kontroli nie przeprowadzili w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Szef MSWiA odpowiadając na to pytanie podkreślił, że nie ma „najmniejszego zamiaru strażaków karać”, a jedyne co może im przekazać to „podziękowania i gratulacje”.

„Ta wczorajsza akcja strażaków w Gdańsku była akcją niezwykle skuteczną, profesjonalną” – podkreślił.

Szef MSWiA poinformował, że do 20 maja strażacy przeprowadzili 590 kontroli zabytków, zaś kolejne są sukcesywnie realizowane. Zaznaczył, że są w Polsce „tak specyficzne diecezje czy regiony kraju jak np. moja archidiecezja szczecińsko-kamińska (…), gdzie czasami w jednej parafii jest dziewięć kościołów filialnych, a każdy z tych kościołów jest zabytkiem z okresu gotyku, a nawet są kościoły romańskie” – powiedział.

Podkreślił, że opieka nad zabytkami często rodzi dla parafii skutki finansowe, które są „czasami nie do udźwignięcia” i tutaj wtedy musi wkraczać państwo, tam gdzie rzecz dotyczy zabytku o wysokiej klasie, czy ważnego z punktu widzenia naszego dziedzictwa narodowego, kulturowego” – ocenił Brudziński.

Joachim Brudziński dodatkowe kontrole polskich zabytków zlecił przed spotkaniem wielkanocnym, na którym byli wojewodowie i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Kontrole zarządzono dzień po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu.

Brudziński zauważył wtedy, że wyniki kontroli przeprowadzonych przez straż pożarną w latach wcześniejszych nie są optymistyczne i można „nawet mówić o 80-procentowych realnych zagrożeniach występujących w kościołach”. W 2018 r. przeprowadzono 1000 takich kontroli.

Straż pożarna została poinformowana o pożarze kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku tuż po godz. 6 rano w niedzielę. Płonął dach nad zakrystią. Na miejscu pracowało 28 zastępów – około stu strażaków.

Kościół św. Piotra i Pawła stoi na Starym Przedmieściu. Budowę świątyni rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po licznych zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. Stopniowo była ona odbudowywana.

Wśród najcenniejszego wyposażenia świątyni są m.in. gotycka chrzcielnica z XV wieku, Kaplica Uphagenów z zachowanym epitafium w formie antycznej oraz rokokowa drewniana obudowa, kolekcja żyrandoli z XVII wieku, barokowy ołtarz główny i stalle renesansowa z XVII w.

PAP/RIRM

drukuj