Dagome iudex i inne wyjątkowe eksponaty pojawią się w muzeum w Gdańsku

Dagome iudex – najstarszy związany z chrześcijańską tradycją Polski dokument, tiary trzech papieży i oryginalne pismo potwierdzające wybór na Stolicę Apostolską ks. kard. Karola Wojtyły. To jedne z wielu wyjątkowych eksponatów, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Ekspozycja będąca od dziś otwarta dla publiczności zbiegnie się z odbywającymi się w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży. Głównym celem wystawy jest przybliżenie historii 1050-letnich relacji państwa polskiego ze Stolicą Apostolską.

Jak powiedział autor scenariusza i kurator ekspozycji ks. dr Marek Rostkowski, złoży się na nią ok. 140 obiektów. Będą to skarby z bogatych zbiorów watykańskich i mało znane polskiej publiczności rodzime dzieła sztuki, wypożyczone ze świątyń i muzeów – dodał.

– Po raz pierwszy na ziemiach polskich będzie można oglądać najstarszy zapisany odpis Dagome iudex, przechowywanego w bibliotece watykańskiej. Będą m.in. też tiary papieskie – Piusa IX, Leona XIII i Piusa XI. Oprócz tego, przez pierwsze dwa tygodnie, będą pokazane w oryginale takie skarby z Biblioteki Narodowej jak Psałterz Floriański, Rocznik Świętokrzyski Dawny i Kronika Polska Wincentego Kadłubka, ale i inne – poinformował ks. dr Marek Rostkowski.

Wystawa potrwa do 20 października.


RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl