ŚDM: Średniowieczna figura Matki Bożej wydrukowana w 3D

Figura Matki Bożej Łokietkowej z Wiślicy datowana na XIII wiek, została skopiowana dzięki nowoczesnym technologiom 3D. Reprodukcja stanęła na modlitewnym placu w Wiślicy, gdzie spotkali się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, przebywający w diecezji kieleckiej.

Jak powiedział PAP koordynator ds. ŚDM w diecezji kieleckiej ks. Sławomir Szarek, podczas przygotowań do spotkania pojawił się pomysł, by młodzi modlili się, tak jak od pokoleń robią to nasi rodacy przy różnych kapliczkach wiejskich i przydrożnych krzyżach.

Wykorzystując nowoczesne technologie, na placu modlitewnym w Wiślicy stanęła kapliczka, której centralnym elementem jest wierna kopia kamiennej figury Matki Bożej Łokietkowej, która znajduje się w pobliskiej, gotyckiej bazylice.

W przedsięwzięcie zaangażował się Instytut Designu w Kielcach.

„Dzięki pomocy pana Janusza Wójcika wykonaliśmy najpierw skan figury Matki Bożej Łokietkowej, a później w systemie 3D została wyprodukowana kopia” – powiedział ks. Sławomir Sarek.

Rzeczywiście, kopia figury w swojej formie nie odstaje od pierwowzoru, o którym wspominają dawne kroniki przywołujące postać pielgrzymującego do Wiślicy Władysława Łokietka.

„Momentem historycznym, o którym wiadomo, związanym z figurą Matki Bożej w Wiślicy jest osoba księcia Władysława Łokietka, który będąc w zagrożeniu życia przybył tutaj do Madonny, aby modlić się. Ta pozwoliła mu później wrócić do ojczyzny, odzyskać swoje ziemie, a później stać się również pierwszym, porozbiorowym królem Polski” – mówił ks. Sarek.

 Dodał, że ta historia, wiele może powiedzieć współczesnym wiernym.

„My też przychodzimy do Madonny, aby to, co jest rozbite w naszym życiu, scaliło się” – powiedział.

Figura Matki Bożej Łokietkowej znana jest także, jako Madonna Uśmiechnięta.

Choć figura Matki Bożej w Wiślicy datowana jest przez historyków na XIII wiek, nie brakuje opinii, że zabytek może być jeszcze starszy. Można ją zobaczyć w prezbiterium gotyckiej bazyliki wiślickiej.

PAP/RIRM

drukuj