fot. flickr.com

Ks. bp Miziński przed ŚDM: milcząca wizyta Franciszka w Auschwitz

Wizyta papieża Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau podczas Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w milczeniu, zadumie i modlitwie – podkreślił w piątek sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Artur Miziński.

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona wizycie Franciszka w Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas ŚDM. Do Oświęcimia papież uda się z Krakowa 29 lipca rano helikopterem.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce, ks. bp Artur Miziński podkreślił, że „obecność papieża w Auschwitz-Birkenau odbędzie się w milczeniu, zadumie i modlitwie”.

– Ta wizyta to kamień milowy w budowaniu mostów między katolicyzmem a judaizmem i ofiarami holokaustu oraz wojny – powiedział rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że obecność papieża w Auschwitz-Birkenau jest przykładem dla każdego człowieka.

– To najgorsze miejsce na świecie. Tam było najgorsze ludobójstwo. Jestem wzruszony, że papież spotka się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata – powiedział rabin.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński powiedział, że Franciszek pójdzie tymi samymi krokami co jego poprzednicy – Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Franciszek uda się na teren obozu koncentracyjnego, pieszo przechodząc przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Przy wyjściu na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego – Franciszek ma się modlić w jego celi.

Zaplanowano też wizytę w obozie Birkenau – papież przejedzie samochodem od głównej bramy wejściowej, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie zgromadzonych będzie ok. 1 tys. gości. Franciszek zatrzymać się ma na cichą modlitwę przed pomnikiem. Planowane jest także indywidualne spotkanie papieża z 25 Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.

Jak zapowiadano podczas konferencji, w muzeum będzie też obecna premier Beata Szydło.

PAP/RIRM

drukuj