Spotkanie przywódców Rosji i Turcji na początku sierpnia

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkają się w Rosji na początku przyszłego miesiąca. Informację taką podał Kreml, potwierdzając tym samym doniesienia tureckich mediów.

„Putin i Erdogan uzgodnili, że spotkają się w pierwszych dniach sierpnia. Dojdzie do tego w Rosji” – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, dodając że trwają ustalenia odnośnie konkretnego miejsca i dokładnego terminu rozmów.

W ubiegłą niedzielę rosyjski prezydent rozmawiał z szefem tureckiego państwa przez telefon, życząc, aby jego kraj szybko odzyskał stabilizację po próbie zamachu stanu z 15 lipca. Władimir Putin zwrócił się jednocześnie do Recepa Erdogana z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa rosyjskim turystom przebywającym w Turcji.

Również w niedzielę państwowa turecka agencja prasowa Anatolia poinformowała, że przywódcy państw Rosji i Turcji zamierzają spotkać się w pierwszym tygodniu sierpnia. Nie podano wówczas, gdzie ma dojść do rozmów.

Spotkanie Władimira Putina i Recepa Erdogana będzie pierwszym od poważnego kryzysu na linii Ankara-Moskwa, który powstał w listopadzie 2015 roku, kiedy rosyjski bombowiec został zestrzelony przez tureckie siły powietrzne na pograniczu turecko-syryjskim. W odpowiedzi Rosja wprowadziła sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji.

Po kilku miesiącach kryzysu relacje rosyjsko-tureckie zaczęły poprawiać się na początku lipca, kiedy prezydent Turcji wysłał do prezydenta Rosji list zawierający – jak twierdzi Kreml – przeprosiny za listopadowy incydent. Z kolei według Ankary w liście nie padają słowa przeprosin, tylko wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu jego samolotu.

PAP/RIRM

drukuj