Rosja: Aleksiej Nawalny chce startować w wyborach prezydenckich

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny – adwokat, bloger, krytyk Kremla zaangażowany w walkę z korupcją – poinformował we wtorek, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

W zamieszczonym w internecie nagraniu wideo Nawalny zarzucił „tym u władzy od 17 lat”, że przestali zwracać uwagę na jakąkolwiek krytykę.

Agencja Associated Press odnotowuje, że prezydent Władimir Putin nie powiedział jeszcze, czy zamierza ubiegać się o kolejną kadencję, ale że powszechnie uważa się, iż wystartuje w wyborach w marcu 2018 roku.

We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

W połowie listopada br. Sąd Najwyższy uchylił wyrok z 2013 roku, na mocy którego Nawalny został skazany na 5 lat kolonii karnej za zdefraudowanie 30 mln rubli (460 tys. USD) z państwowej spółki Kirowles. Teraz sprawa jest rozpatrywana ponownie w tym samym sądzie, co w lipcu 2013 roku.

Sąd Najwyższy zajął się tą sprawą po tym, jak w lutym Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) orzekł, że Rosja naruszyła prawo Nawalnego do uczciwego procesu oraz zarządził wypłacenie mu 56 tys. euro kosztów sądowych i poniesionych szkód.

W opinii ETPCz wyrok rosyjskiego sądu był „arbitralny” i istniały obawy, że „miał polityczny charakter”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl