fot. twitter.com/ipngovpl

Wizerunkiem działań edukacyjnych IPN z okazji 100. rocznicy wybuchu Bitwy Warszawskiej jest plakat Jakuba Różalskiego pt. „Sierp i młot”

Wizerunkiem działań edukacyjnych IPN z okazji 100. rocznicy wybuchu Bitwy Warszawskiej jest plakat Jakuba Różalskiego pt. „Sierp i młot”. Projekt malarski zatytułowany „1920+” wchodzi w skład cyklu obrazów ilustrujących historię Polski pierwszej połowy XX wieku, którego inspiracją były wydarzenia związane z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką.

Na stronie internetowej przez dwa tygodnie będą publikowane materiały audiowizualne i tekstowe dotyczące roku 1920. Ponadto o znaczeniu sierpniowego zwycięstwa w 1920 roku opowiedzą liczni eksperci, m.in. prof. Mirosław Szumiło oraz brytyjski historyk – Roger Moorhouse.

Głównym przedsięwzięciem IPN jest wystawa „Wojna światów 1920”, której tytuł nawiązuje do słuchowiska radiowego Orsona Wellesa Wojna światów, które wprowadziło to pojęcie na trwałe w świat popkultury. Ekspozycji będą towarzyszyły spoty, które mają na celu ukazanie wielopłaszczyznowego spojrzenia na charakter tego konfliktu, na towarzyszące mu zagrożenia i konsekwencje, jakie przyniosła wygrana Polski dla nas i dla całego świata.

Przypadającą w tym roku 100. rocznicę [Bitwy Warszawskiej]  postanowiliśmy uczcić m.in. przygotowując serię dziewięciu broszur popularnonaukowych dedykowanych wybranym bitwom wojny polsko-bolszewickiej. Zostały one przygotowane przez czołowych polskich znawców problematyki, którzy w przystępny sposób zaprezentowali szereg istotnych dla tego konfliktu postaci i wydarzeń, przypominając również mało znane epizody. W broszurach zostały opisane m.in najistotniejsze militarne aspekty wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921, jak tworzenie się struktur Wojska Polskiego, polski wysiłek mobilizacyjny, sztuka wojenna, strategia obu stron oraz punkty zwrotne konfliktu. Broszury w wersji cyfrowej PDF są do pobrania na [stronie] internetowej IPN. Podobnie jak wystawa elementarna „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1289477027230134272

W 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami Instytut Pamięci Narodowej upamiętnia żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera 1920 r. poprzez odsłonięcie tablic memoratywnych w miejscach komisji werbunkowych.

Bitwa Warszawska została uznana za 18 najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. Polacy zatrzymali bowiem marsz bolszewików na zachód Europy. W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.

Informacje o działaniach IPN w całej Polsce przedstawione zostaną na konferencji prasowej 11 sierpnia br. o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

 

IPN/radiomaryja.pl

drukuj