fot. twitter.com/PolandMFA

USA: prace nad filmem o lotnikach amerykańskich uczestniczących w Bitwie Warszawskiej

W USA trwają prace nad projektem ekranizacji opowieści o losach amerykańskich lotników z 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki walczących podczas wojny polsko-bolszewickiej. W trakcie Bitwy Warszawskiej ich zadaniem była obrona Lwowa.

Inicjatorem przedsięwzięcia przypominającego o Merianie Cooperze i jego kolegach z eskadry jest Foundation to Illuminate America’s Heroes. Jej współzałożyciel a zarazem prezes posiadającej prawa do produkcji filmu Genesis Productions Company LLC William „Bill” Ciosek powiedział, że nad Cooper – Kosciuszko Squadron Hollywood Film Project pracuje od 10 lat.

„Zajmujemy się promocją projektu w Hollywood i na całym świecie, prowadzimy badania, gromadzimy zespół potrzebnych artystów i producentów, aby niezwykłą historię nagłośnił wielki hollywoodzki film, który zainspiruje cały świat. Poczyniliśmy znaczne postępy w realizacji projektu i mamy wielką nadzieję, że niedługo po listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych będziemy mogli ogłosić pełny zespół realizatorów” – mówi William „Bill” Ciosek.

Jak dodaje pośród twórców, których autorzy projektu chcieliby zaangażować do realizacji filmu są m.in. aktor i reżyser Mel Gibson, a także polsko-amerykański reżyser Joseph Kosinski znany m.in. z filmów „Tron: Dziedzictwo”, „Niepamięć”. Ukończył on właśnie realizację mającego budżet 205 mln dolarów ”Top Gun: Maverick” z Tomem Cruisem.

„92-stronicowy scenariusz przedstawiający inspirującą historię, »Najwspanialsza historia, której nigdy nie opowiedziano«, został ukończony w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wszystkich, którzy go przeczytali, w tym hollywoodzkich agentów” – zapewnia szef Genesis Productions Company.

Według Williama „Bill” Cioska jego firma wraz z jej partnerami poczyniła postępy w gromadzeniu funduszy na realizację projektu. Ich wstępną wielkość w celu rozpoczęcia produkcji określił na 10 mln. dolarów.

Twierdzi on, że wraz ze współpracownikami dołożyli wszelkich starań, aby upamiętnić, uhonorować i nagłośnić inspirującą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Cud nad Wisłą. Mają temu służyć materiały informacyjne i edukujące Amerykanów, w tym artykuły i wywiady w różnych amerykańskich mediach.

„Bitwa Warszawska łączy Polskę i Amerykę w walce o wolność i chwałę dzięki heroicznemu zaangażowaniu Meriana Coopera i jego kolegów-ochotników amerykańskich pilotów myśliwców, którzy przybyli z pomocą Polsce w potrzebie, pomóc Polsce pokonać bolszewików i częściowo spłacić amerykański dług wojny o niepodległość wobec wielkich polskich bohaterów Kościuszki i Pułaskiego, którzy dobrowolnie ryzykowali życie, walcząc o wolność w wojnie o niepodległość Ameryki” – akcentował William „Bill” Ciosek.

W jego opinii Bitwa Warszawska, w której Polska uratowała Europę przed groźbą komunizmu Lenina, pokonując bolszewików u bram Warszawy, wraz z heroiczną pomocą ich przyjaciół-ochotników, amerykańskich pilotów myśliwców, którzy stworzyli legendarny Eskadrę Kościuszki, służy jako inspiracja dla patriotów w Ameryce i na całym świecie. Pobudza też do stawienia czoła nowemu zagrożeniu ze strony dzisiejszych marksistowskich rewolucjonistów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl